Görkəmli kimyaçı alim, AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru,  akademik Tofiq Nağıyevin biblioqrafiyası "Elm" nəşriyyatında  çapdan çıxıb.
Biblioqrafik göstəricidə alimin elmi, pedaqoji, təşkilati və ictimai fəaliyyəti, elmi əsərlərinin xronoloji göstəricisi, mətbuatdakı publisistik və elmi-kütləvi çıxışları, müsahibələri, ən mühüm elmi nəticələri, müəlliflik şəhadətnamələri və ixtiralarının patentləri, kitabları haqqında məlumatlar yer alıb. Azərbaycan, ingilis və rus dillərində çap olunmuş kitabın tərtibçiləri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Z.Zaytseva və Əməkdar jurnalist S.Mehrəliyevadır.
Biblioqrafiyada alimin Azərbaycan Milli Ensiklopediyası Redaksiya Heyətinin iclasındakı çıxışı, onun milli ensiklopediya və maarifçilik fəaliyyətini əks etdirən qısa oçerk, habelə həyatının əsas tarixləri verilib.
Bir alimin, bir ziyalının portret cizgilərini qabarıq şəkildə əks etdirən nəfis tərtibatlı “Akademik Tofiq Nağıyev. Biblioqrafiya” kitabının  tərtibi zamanı alimin şəxsi arxivindən istifadə olunub. Biblioqrafiyadan istifadəni asanlaşdırmaq məqsədi ilə alimin əsərlərinin və haqqında yazan müəlliflərin əlifba göstəriciləri də öz əksini tapıb.

"Academician Tofig Nagiyev" book published
The publishing house "Elm" was published book "Akademik Tofik Nagiyev" containing a bibliography of his scientific publications, including published in Azerbaijani, Russian and foreign languages books, scientific articles, reports on the various symposia, conferences, congresses.
Book also reflected the author's certificates and patents for inventions of the outstanding scientist, ANAS Vice-President, Doctor of Chemistry, Professor, laureate of the State Prize of the Republic, Director of Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia", head of the Department at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry.
The bibliography givs lists of the main dates of life and creativity of the scientist, his scientific, pedagogical and organizational activities, reflects the scientific ties with prominent foreign scientists, their responses to the work of T.M.Naghiyev.
The literature included in the bibliography is in chronological order and within one year in alphabetical order.
The material from the personal archive of the scientist is also used in compiling of the bibliography.