AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bir sıra nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun yeni nəşrləri - “Eynəli bəy Sultanov və folklor”, “Hüseyn Cavid və folklor”, “Azərbaycanda ingilis dili qrammatikasının tədqiqi tarixi” və “Azərbaycan ədəbiyyatında milli düşüncə konsepsiyası və Azərbaycançılıq ideologiyası” adlı monoqrafiyaların təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək institutun əməkdaşlarının son illərdə müxtəlif istiqamətlərdə sanballı еlmi əsərlər, o cümlədən dəyərli monoqrafiyalar, kitablar çap etdirdiklərini deyib. Bildirib ki, təqdimatı keçirilən dörd monoqrafiya müəlliflərin apardığı məhsuldar tədqiqatların uğurlu nəticəsidir.
İclasda institutun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ələkbər Qasımov “Eynəli bəy Sultanovun yaradıcılığına həsr edilmiş qiymətli əsər”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları -  Zülfiyyə İsmayıl, “Hüseyn Cavid yaradıcılığının folklor qaynaqlarına həsr edilmiş qiymətli əsər”, Əli Həşimov “Milli düşüncə konsepsiyası və Azərbaycançılıq ideologiyasına həsr edilmiş qiymətli əsər”, Nuray Əliyeva “Azərbaycanda İngilis dili qrammatikasının tədqiqinə həsr edilmiş layiqli əsər” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış ediblər.

Presentation of a number of publications at Nakhchivan Department of ANAS
New publications of the Institute of Art, Language and Literature of Nakhchivan Department of ANAS - "Eynali bay Sultanov and folklore", "Huseyn Javid and folklore", "History of English grammar study in Azerbaijan" and "National Idea Concept in Azerbaijani Literature and Azerbaijanism Ideology" presented.
Speaking at the event, chairman of the department, academician Ismayil Hajiyev said that the staffs of the institute have published valuable scientific works, including valuable monographs and books in recent years. Four monographs were a successful outcome of productive research by the authors, he stated.
Senior scientific worker of the Department of Music and Theater of the Institute, PhD in Art Studies Alakbar Gasimov made a lecture on theme "Precious work dedicated to Eynali bey Sultanov's creativity", PhD in philosophy Zulfiya Ismayil on "Precious work dedicated to folklore sources of Huseyn Javid", Ali Hashimov on "Valuable work dedicated to the concept of national thought and the ideology of Azerbaijanism ", Nuray Aliyeva on" Decent work dedicated to the study of English grammar in Azerbaijan ".