Mərkəzi Elmi Kitabxanaya tikinti sənayesinin müasir texnologiyasına həsr olunan kitab təqdim edilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasına “Xüsusi təyinatlı bina və qurğuların inşasının texnologiyası və təşkili” dərsliyi təqdim olunub. “Azərbaycan” nəşriyyatında çapdan çıxan kitabın müəllifi professor Muğan Salahovdur.
13 fəsildən ibarət olan nəşrdə tikinti sənayesinin müasir texnologiyası və təşkili məsələləri ətraflı şərh olunur, respublikamızda və xarici ölkələrdə mürəkkəb mühəndis qurğularının, yüksək gərginlikli elektrik xətləri üçün qurulan dirəklərin, radio və televiziya qüllələrinin, bayraq dirəklərinin, eləcə də böyük aşırımlı monolit dəmir beton binaların inşa edilməsi üsulları araşdırılır.
Dərs vəsaiti əsasən sənaye və mülki tikinti ixtisası üzrə magistr pilləsində inşaatçı mütəxəssislərin hazırlanması üçün nəzərdə tutulub. Nəşr, həmçinin müasir bina və qurğuların inşası ilə məşğul olan firmaların, layihə təşkilatlarının mühəndis-texniki işçiləri üçün də faydalı ola bilər.

В Центральную научную библиотеку представлено новое издание
В Центральную научную библиотеку (ЦНБ) НАНА представлен учебник «Технология и организация строительства зданий и сооружений специального назначения».
Автором книги, вышедшей в свет в издательстве «Азербайджан», является профессор Муган Салахов.
В издании, состоящем из 13 глав, представлено подробное описание современной технологии строительной промышленности, методы строительства сложных инженерных сооружений, возведения вышек для высоковольтных линий электропередач, радио - и телебашен, флагштоков, а также монолитных железобетонных конструкций с большим количеством пролетов.
Учебное пособие, в основном, предусмотрено для магистров – инженеров промышленного и гражданского строительства, а также для проектных организаций и фирм, занимающихся строительством современных зданий и сооружений.