AMEA Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə bölmənin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Akif Bayramovun “Naxçıvan Muxtar Respublikasında xərçəngkimilər faunası” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Qeyd olunub ki, Naxçıvanda Xərçəngkimilər faunası haqqında məlumatlara ilk dəfə keçən əsrin əvvəllərində təsadüf edilib. Bildirilib ki, muxtar respublikanın Xərçəngkimilər faunası 4 sinif, 10 dəstə, 28 fəsilə, 53 cins, 88 növ və yarımnövdən ibarətdir. Diqqətə çatdırılıb ki, aşkar edilənlərdən 2 növ xərçəng quru onurğasız, digərləri isə su həyat tərzi keçirirlər. Alim xərçənglərin Arazboyu düzənlikdən başlamış yüksək dağlıq qurşağınadək bütün sututarların faunasında geniş yayıldığını söyləyib.
Daha sonra bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasında aparılan işlərin son vəziyyəti barədə laboratoriya rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynov məlumat verib. Bildirib ki, cari ildə laboratoriya əməkdaşlarının 4 kitabı, 52 elmi əsəri (34-ü xaricdə) çap edilib. Bunlardan da 9 məqalə xaricdə impakfaktorlu jurnallarda nəşr edilib. Həmçinin laboratoriyanın əməkdaşları tərəfindən 3 patent hazırlanıb, 37 məqalə isə çapa göndərilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub və gələcəkdə aparılacaq tədqiqatların elmi səmərəliyini yüksəltmək üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin və Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasovun tarif dərəcələrinin artırılması barədə iştirakçılara məlumat verib.
Gündəliyə çıxarılan digər məsələ İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımovun tarif cədvəlində dəyişiklik edilməsi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz İsmayılovanın Vahid Tarif Cədvəli üzrə vəzifə və dərəcəsinin artırılması ilə bağlı olub.
İclasda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qəhrəmanov Musiqi və teatr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əli Həşimov isə institutun elmi katibi vəzifəsinə təyin ediliblər.

На заседании Президиума Нахчыванского отделения обсужден ряд важных вопросов
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев ознакомил участников с вопросами, стоящими на повестке дня.
На мероприятии был заслушан научный доклад доктора философии по биологии Института биоресурсов, доцента Акифа Байрамова «Фауна ракообразных в Нахчыванской Автономной Республике». Было отмечено, что первая информация о фауне ракообразных в Нахчыване относится к началу прошлого века. Фауна ракообразных автономной республики делится на 4 класса, 10 групп, 28 семейств, 53 рода и 88 видов и подвидов.
Было доведено до внимания, что из 2 беспозвоночных вида раков ведут сухой, а остальные виды - водный образ жизни. Ученый сообщил, что раки распространены во всех водоемах, начиная с Приаразской низменности вплоть до высокогорных поясов: «38 видов примитивных раков фауны зоопланктонов, встречающихся в Аразском водохранилище, вызывают большой интерес с точки зрения биологического и хозяйственного значения. Они являются кормом для рыб, обитающих в этом водохранилище».
Затем руководитель Лаборатории химии и технологии минерального сырья Института природных ресурсов отделения, доктор философии по химии, доцент Горхмаз Гусейнов проинформировал о существующем состоянии работ, проводимых в лаборатории. Он сообщил, что в текущем году изданы 4 книги, 52 научных труда (из них 34 за рубежом) сотрудников лаборатории, из них 9 статей опубликованы в журналах с импакт-фактором. Сотрудники лаборатории получили 3 патента, а 37 статей направлены к печати.
После заслушивания доклад был обсужден в Президиуме и даны соответствующие поручения для повышения эффективности научных исследований в будущем.
На заседании академик Исмаил Гаджиев проинформировал участников об увеличении тарифных ставок директора Института искусства, языка и литературы отделения, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева и директора Института природных ресурсов, члена-корреспондента НАНА Аладдина Аббасова.
Очередной вопрос, включенный в повестку дня, был связан с внесением изменений в тарифную сетку старшего научного сотрудника Отдела музыки и театра Института искусства, языка и литературы, доктора философии по искусствоведению, доцента Алекпера Гасымова, а также с повышением должности и степени по Единой тарифной сетке доктора философии по филологии Наргиз Исмаиловой.
На заседании решением Президиума доктор философии по искусствоведению Института искусства, языка и литературы, доцент Али Гахраманов был назначен заведующим Отделом музыки и театра, доктор философии по филологии Али Гашимов - ученым секретарем института.