Antik və orta əsr şəhər məskəni Qalatəpədə arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun Mil-Qarabağ ekspedisiyası 2017-ci ilin yayında Qalatəpə antik və orta əsr şəhər məskənində arxeoloji tədqiqatları davam etdirib. Bir ay davam edən kəşfiyyat-axtarış işləri zamanı əsas diqqət abidənin orta əsr təbəqəsinin tədqiqinə yönəlib. Eyni zamanda, son illər təsərrüfat işlərinin xeyli genişləndiyi Mil düzü və Qarqarçay hövzəsindəki müxtəlif tarixi dövrlərə aid yaşayış məskənlərinin vəziyyəti nəzərdən keçirilib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun aparıcı elmi işçisi, Mil-Qarabağ ekspedisiyası Qalatəpə dəstəsinin rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təvəkkül Əliyev bildirib ki, 2017-ci ilin çöl tədqiqat mövsümündə Qalatəpənin orta əsr təbəqələri arasında keçidi və əlaqələri öyrənmək məqsədilə II qazıntı sahəsində yeni – 9-cu kvadratda (D3) arxeoloji qazıntılara başlanılıb. Araşdırma zamanı 0,4-0,7 metr dərinlikdə yerləşən mədəni qatdan XI-XIII əsrin əvvəllərinə aid tikili qalıqları, çay daşından əmək alətləri, saxsı qab nümunələri aşkar edilib. Əvvəlki illərdə olduğu kimi, builki tədqiqatların gedişində də eyni dərinlikdə (0,4-0,7 metr) yerləşən mədəni təbəqədən bütöv halda maddi mədəniyyət nümunələrinə təsadüf olunması (məsələn, saxsı çıraq, şirli duz qabı, bardaq və s.) bu şəhər məskənində həyatın monqolların ilk hücumlarından sonra sönməsi haqqındakı fikri bir daha möhkəmlədir. Bəhs olunan təbəqədən altda isə IX-X əsrlər üçün səciyyəvi olan saxsı fraqmentlərinə rast gəlinib. Bu dövrə aid şirli qabların bədii tərtibatında anqob çəkilərək marqansla canlandırma və ya əksinə olan üsul geniş yayılıb. Eyni zamanda, saxsı qabların üzəri marqansla naxışlanıb şəffaf qurğuşun şiri ilə şirələnirdi. Naxış motivləri arasında həndəsi ornamentlərə (düz və ya qövsvari zolaqlar, dairələr, çərxi-fələk təsvirləri və s.) tez-tez rast gəlinir.
T.Əliyevin sözlərinə görə, D3 kvadratında qazıntı işləri 1,2 metr dərinliyə qədər davam etdirilib. Qalatəpədə aparılan tədqiqatlar göstərir ki, bu təbəqədən altdakı mədəni laylarda artıq şirli keramikaya təsadüf olunmur və həmin laylar üçün erkən orta əsrlərə və antik dövrə aid saxsı məmulatı səciyyəvidir.
Arxeoloq qeyd edib ki, Qalatəpə şəhər yerindən və nekropolundan əldə olunan artefaktlar qədim Azərbaycan dövləti olmuş Albaniyanın Ayniana (və ya Enian) şəhəri haqqında antik yunan coğrafiyaşünası Strabonun verdiyi məlumatı (“...deyirlər aynianlar Utiyada hasarlı şəhər salmışlar, o şəhərin adı Aynianadır”) qismən də olsa təsdiq edir.

Летом 2017 года Миль-Карабахская экспедиция Института археологии и этнографии НАНА продолжила археологические раскопки в древнем городе Галатепе, относящемся к античному периоду и средневековью. Основное внимание в ходе продолжавшихся месяц поисково-разведочных работ было направлено на исследование средневекового слоя памятника. В то же время было рассмотрено состояние относящихся к различным историческим периодам поселений Мильской равнины и бассейна Гаргарчай, в которых в последние годы значительно увеличился объем хозяйственных работ.
Ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, руководитель Миль-Карабахской экспедиции, доктор философии по истории Тевеккюль Алиев отметил, что с целью изучения перехода и связей между средневековыми слоями Галатепе в ходе полевых исследований 2017 года в 9-ом квадрате (D3) II участка стартовали археологические раскопки. В ходе исследований в культурном слое, расположенном на глубине 0,4-0,7 метров обнаружены останки строений, орудия труда из речных камней, образцы фаянсовой посуды, относящиеся к началу XI-XIII века. Выявленные в ходе раскопок образцы материальной культуры (например, глазурованная фаянсовая посуда, чираг, соль, кувшин и т.д) в культурном слое, расположенном на глубине 0,4-0,7 метров, еще раз подтвердили мысль о том, что после нашествия монголов жизнь в этом городе погасла. Ниже упомянутого слоя встречались глиняные фрагменты, датируемые IX-X веками. Сосуды, относящиеся к этому периоду покрыты ангобом, сверху разукрашенным марганцем или наоборот. Среди узоров, нарисованных на сосудах, чаще встречались геометрические орнаменты.
По словам Т.Алиева, раскопки в квадрате D3 продолжились до глубины 1,2 метров. Исследования, проведенные в Галатепе показывают, что в нижних культурных слоях не встречается эмалированная керамика, так как они относятся к раннему средневековью и античному периоду.
Археолог отметил, что артефакты, добытые в городе и некрополе Галатепе частично подтверждают информацию античного греческого географа Страбона о городе Айниана древнего Азербайджанского государства Албании («…говорят, что айнианцы построили в Утияде огражденный город, который называется Айниана»).