Antik və orta əsr şəhər məskəni Qalatəpədə arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun Mil-Qarabağ ekspedisiyası 2017-ci ilin yayında Qalatəpə antik və orta əsr şəhər məskənində arxeoloji tədqiqatları davam etdirib. Bir ay davam edən kəşfiyyat-axtarış işləri zamanı əsas diqqət abidənin orta əsr təbəqəsinin tədqiqinə yönəlib. Eyni zamanda, son illər təsərrüfat işlərinin xeyli genişləndiyi Mil düzü və Qarqarçay hövzəsindəki müxtəlif tarixi dövrlərə aid yaşayış məskənlərinin vəziyyəti nəzərdən keçirilib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun aparıcı elmi işçisi, Mil-Qarabağ ekspedisiyası Qalatəpə dəstəsinin rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təvəkkül Əliyev bildirib ki, 2017-ci ilin çöl tədqiqat mövsümündə Qalatəpənin orta əsr təbəqələri arasında keçidi və əlaqələri öyrənmək məqsədilə II qazıntı sahəsində yeni – 9-cu kvadratda (D3) arxeoloji qazıntılara başlanılıb. Araşdırma zamanı 0,4-0,7 metr dərinlikdə yerləşən mədəni qatdan XI-XIII əsrin əvvəllərinə aid tikili qalıqları, çay daşından əmək alətləri, saxsı qab nümunələri aşkar edilib. Əvvəlki illərdə olduğu kimi, builki tədqiqatların gedişində də eyni dərinlikdə (0,4-0,7 metr) yerləşən mədəni təbəqədən bütöv halda maddi mədəniyyət nümunələrinə təsadüf olunması (məsələn, saxsı çıraq, şirli duz qabı, bardaq və s.) bu şəhər məskənində həyatın monqolların ilk hücumlarından sonra sönməsi haqqındakı fikri bir daha möhkəmlədir. Bəhs olunan təbəqədən altda isə IX-X əsrlər üçün səciyyəvi olan saxsı fraqmentlərinə rast gəlinib. Bu dövrə aid şirli qabların bədii tərtibatında anqob çəkilərək marqansla canlandırma və ya əksinə olan üsul geniş yayılıb. Eyni zamanda, saxsı qabların üzəri marqansla naxışlanıb şəffaf qurğuşun şiri ilə şirələnirdi. Naxış motivləri arasında həndəsi ornamentlərə (düz və ya qövsvari zolaqlar, dairələr, çərxi-fələk təsvirləri və s.) tez-tez rast gəlinir.
T.Əliyevin sözlərinə görə, D3 kvadratında qazıntı işləri 1,2 metr dərinliyə qədər davam etdirilib. Qalatəpədə aparılan tədqiqatlar göstərir ki, bu təbəqədən altdakı mədəni laylarda artıq şirli keramikaya təsadüf olunmur və həmin laylar üçün erkən orta əsrlərə və antik dövrə aid saxsı məmulatı səciyyəvidir.
Arxeoloq qeyd edib ki, Qalatəpə şəhər yerindən və nekropolundan əldə olunan artefaktlar qədim Azərbaycan dövləti olmuş Albaniyanın Ayniana (və ya Enian) şəhəri haqqında antik yunan coğrafiyaşünası Strabonun verdiyi məlumatı (“...deyirlər aynianlar Utiyada hasarlı şəhər salmışlar, o şəhərin adı Aynianadır”) qismən də olsa təsdiq edir.

Mil-Karabakh expedition of ANAS Institute of Archeology and Ethnography continued archeological studies in the ancient and medieval city - Galatapa this summer.
The main attention during the last month of exploration was directed to the study of the medieval layer of the monument. At the same time, the state of settlements of the Mil'skaya Plain and the Gargarchay basin, related to different historical periods, was examined, in which the volume of economic work has significantly increased in recent years.
Leading researcher of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, head of the Mil-Karabakh expedition, Ph.D in history Tevekkul Aliyev noted that, in order to study the transition and connections between the medieval layers of Galatepe during the field research of 2017 in the 9th square (D3) of the II section began Archeological excavations.
During the research in the cultural layer, located at a depth of 0.4-0.7 meters, there were found remains of structures, tools from river stones, samples of earthenware related to the beginning of the XI-XIII century. Samples of material culture discovered during the excavation (for example, glazed earthenware, chirag, salt, jug, etc.) in the cultural layer located at a depth of 0.4-0.7 meters once again confirmed the idea that after the invasion Mongols life in this city went out.
Below the mentioned layer clay were found fragments dating from the 9th-10th centuries. Vessels belonging to this period are covered with an engobe, on top of painted manganese or vice versa. Among the patterns drawn on vessels, geometric patterns were more often encountered.
According to T.Aliyev, excavations in the square D3 continued to a depth of 1.2 meters. Studies conducted in Galatepe show that in the lower cultural layers there is no enameled ceramics, as they relate to the early middle Ages and the ancient period.
The archaeologist noted that, artifacts obtained in the city and the necropolis of Galatepe partially confirm the information of the Greek Greek geographer Strabo about the city of Aynian of the ancient Azerbaijani state of Albania ("they say that the Ainians built a fenced city called Ayniana in Utiyada").