AMEA-da görkəmli alim Məmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyi qeyd olunacaq
Bu ilin sentyabr ayında AMEA-nın  FolklorNizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə folklorşünas alim, professor Məmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyinə həsr edilən “Görkəmli Azərbaycan folklorşünası Məmmədhüseyn Təhmasib” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbirdə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, folklorşünaslıq sahəsindəki əvəzolunmaz xidmətlərindən söhbət açılacaq.
Qeyd edək ki, folklorumuzu sistemləşdirən, toplayan və Azərbaycanda folklorşünaslıq məktəbi yaradan professor Məmmədhüseyn Təhmasib Azərbaycan tarixinin, etnoqrafiyasının, toponiminin, coğrafiyasının mükəmməl bilicisi olub. Alimin apardığı elmi-tədqiqat işləri bu gün də Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı üçün dəyərli mənbədir.

Prominent scientist Mammadhuseyn Takhmasib is 110
ANAS Institute of Folklore with the organizational support of ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi will be held a scientific conference on "The prominent Azerbaijani folklorist - Mamedgusein Tahmasib" devoted to the 110th anniversary of the scientist and folklorist, Professor Mammadguseyn Takhmasib in September of this year.
The event will discuss the life and work of an outstanding scientist, his invaluable merits in the field of folklore.
Let us note that, Professor M.Tahmasib, who created the school of folklore in Azerbaijan, was an excellent connoisseur of history, ethnography and geography of Azerbaijan. Scientific research work of the scientist and today are considered valuable sources for Azerbaijani literary criticism.