AMEA-da görkəmli alim Məmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyi qeyd olunacaq
Bu ilin sentyabr ayında AMEA-nın  FolklorNizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə folklorşünas alim, professor Məmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyinə həsr edilən “Görkəmli Azərbaycan folklorşünası Məmmədhüseyn Təhmasib” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbirdə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, folklorşünaslıq sahəsindəki əvəzolunmaz xidmətlərindən söhbət açılacaq.
Qeyd edək ki, folklorumuzu sistemləşdirən, toplayan və Azərbaycanda folklorşünaslıq məktəbi yaradan professor Məmmədhüseyn Təhmasib Azərbaycan tarixinin, etnoqrafiyasının, toponiminin, coğrafiyasının mükəmməl bilicisi olub. Alimin apardığı elmi-tədqiqat işləri bu gün də Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı üçün dəyərli mənbədir.

Будет отмечен 110-летний юбилей видного ученого Мамедгусейна Тахмасиба
В сентябре текущего года при совместной организационной поддержке Института фольклора НАНА и Института литературы имени Низами Гянджеви состоится научная конференция, посвященная 110-летнему юбилею ученого-фольклориста, профессора Мамедгусейна Тахмасиба «Видный азербайджанский фольклорист - Мамедгусейн Тахмасиб».
На мероприятии будут обсуждены жизнь и творчество выдающегося ученого, его неоценимые заслуги в области фольклористики.
Отметим, что создавший в Азербайджане школу фольклористики профессор М.Тахмасиб являлся превосходным знатоком истории, этнографии и географии Азербайджана. Научно-исследовательские работы ученого и сегодня считаются ценными источниками для азербайджанского литературоведения.