Naxçıvan Bölməsinin yaradılmasından 15 il ötür
AMEA-nın Naхçıvan Bölməsi müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı ümummilli lider Heydər Əliyevin 7 avqust 2002-ci il tarixli sərəncamı ilə Naxçıvan Regional Elm Mərkəzinin bazasında yaradılmış, 2003-cü ilin yanvar ayının 15-də isə fəaliyyətə başlamışdır.
Həmin sərəncamdan bir neçə gün sonra, avqust ayının 12-də ulu öndər Heydər Əliyev Naxçıvana gələrək AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin yaradılmasına həsr olunan müşavirə keçirmişdir. Naхçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisində kеçirilən müşavirədə Naxçıvan Bölməsinin yaradılmasının zəruriliyindən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs olunmuşdur.
Sərəncama müvafiq olaraq, AMEA Naxçıvan Bölməsində 6 elmi-tədqiqat institutu - Tarix, Etnоqrafiya və Arxeоlоgiya İnstitutu, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, Təbii Ehtiyatlar İnstitutu, Biоresurslar İnstitutu, Batabat Astrоfizika Rəsədxanası və Əlyazmalar Fоndu yaradılmışdır.
2002-ci ildən ötən dövr ərzində bölmənin nəzdində müasir avadanlıqlarla təchiz olunan “Tusi” nəşriyyatı, Yaşıl aptek, “Arxeologiya və Etnoqrafiya muzeyi”, o cümlədən Distant Təhsil Mərkəzi, İnformasiya Kommunikasiya Texno­logi­ya­ları otağı yaradılmış, Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda fəaliyyət göstərən Seysmoloji Xidmət Mərkəzi zəruri proqram təminatı ilə təchiz olunmuşdur.
Ötən müddət ərzində bölmə əməkdaşlarının 182 kitabı, 172 mоnоqrafiyası, 37 bukleti, 20 metоdik vəsaiti, 18 xəritəsi, 200 tezisi, 4 tövsiyəsi, 6591 elmi məqaləsi çap оlunmuşdur. Əsərlərdən 18 kitab, 16 monoqrafiya, 65 tezis, 1410 elmi məqalə xarici ölkə nəşrlərində işıq üzü görmüşdür. Həmçinin 28 patent alınmışdır.
Bundan əlavə, Fransanın Beynəlxalq Qeydiyyat Xidmətində qeydiyyatdan keçərək beynəlxalq kod almış və iki seriyada (ictimai və humanitar elmlər və təbiət və texniki elmlər seriyası) ildə dörd dəfə nəşr olunan “Xəbərlər” jurnalının 48, “Axtarışlar” jurnalının isə 24 nömrəsi çapdan çıxmışdır.
Bölmə AMEA-nın еlmi-tədqiqat institutları ilə yanaşı, dünyanın bir sıra nüfuzlu elm ocaqları ilə əməkdaşlığını genişləndirmişdir. Belə ki, AMEA Naxçıvan Bölməsi ilə Polşa Elmlər Akademiyasının Krakov Bölməsi arasında, Bölmənin Bioresurslar İnstitutu ilə Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının “Botanika” Elm-İstehsalat Mərkəzi, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutu ilə Fransa Respublikası Milli Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin Arxeologiya laboratoriyası arasında, həmçinin Əlyazmalar Fondu ilə M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair müqavilələr imzalanmış, müştərək işlər görülmüşdür.
Ötən dövr ərzində bölmədə fəaliyyət göstərən “Hеydər Əliyеv lеktoriyası”nın 74 məşğələsi kеçirilmişdir. Ölkə təhsilində ilk dəfə olaraq “İnteraktiv açıq dərs” layihəsi çərçivəsində AMEA Naxçıvan Bölməsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ümumtəhsil məktəbləri arasında müxtəlif mövzularda interaktiv açıq dərslər təşkil olunmuşdur.
Bölmədə Naxçıvanın tarixi, arxeоlоgiyası, etnоqrafiyası, fоlklоru, ədəbi və mədəni mühiti, оnоmastikası, biоmüxtəlifliyi, təbii ehtiyatları və digər sahələr üzrə elmi-tədqiqat işləri aparılmış, mühüm nəticələr əldə edilmişdir.
Ümummilli liderin 7 avqust 2002-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılan və Naxçıvanda elmin mərkəzi və məbədgahına çevrilən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi özünün uğurlu inkişafı və ciddi nailiyyətləri ilə Azərbaycan xalqının böyük xilaskarı ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən və müdrik elm siyasətinin qələbəsini təzahür etdirir.

Проходит 15 лет со дня создания Нахчыванского отделения
Распоряжением архитектора и созидателя независимого Азербайджанского государства общенационального лидера Гейдара Алиева от 7 августа 2002 года на базе Нахчыванского регионального научного центра было создано Нахчыванское отделение, приступившее к деятельности 15 января 2003 года.
Через несколько дней после распоряжения, 12 августа, прибыв в Нахчыван, великий лидер Гейдар Алиев провел совещание, посвященное созданию Нахчыванского отделения НАНА. На совещании, состоявшемся в Верховном Меджлисе Нахчыванской Автономной Республики обсуждалось значение создания Нахчыванского отделения и предстоящие задачи.
Согласно распоряжению, в Нахчыванском отделении НАНА были учреждены 6 научно-исследовательских институтов – Институт истории, этнографии и археологии, Институт искусства, языка и литературы, Институт природных ресурсов, Институт биоресурсов, Батабатская астрофизическая обсерватория, Фонд рукописей.
С 2002 года при отделении были основаны оснащенное современным оборудованием издательство «Туси», Зеленая аптека, Музей археологии и этнографии, Центр дистанционного образования, кабинет информационно-коммуникационных технологий, Центр сейсмологической службы при Институте природных ресурсов необходимым программным обеспечением.
За минувший период было издано 182 книги, 172 монографии, 37 буклетов, 20 методических пособий, 18 карт, 200 тезисов, 4 рекомендаций, 6591 научных статей. 18 книг, 16 монографий, 65 тезисов, 1410 научных статей увидели свет в зарубежных изданиях.Получили 28 патентов.
Кроме того, 4 раза в году в двух сериях издано 48 номеров журнала «Известия» (серия общественных и гуманитарных наук и естественных и технических наук) и 24 номера журнала «Поиски».
Наряду с научно-исследовательскими институтами НАНА отделение расширяет сотрудничество с рядом престижных очагов науки мира.
Подписаны соглашения с Краковым отделением Польской академии наук, Научно-производственным центром «Ботаника» Академии наук Республики Узбекистан, Археологической лабораторией Национального центра научных исследований Французской Республики, Институтом рукописей им. М.Физули.
Проведено 74 занятия «Лекторий Гейдара Алиева». Впервые в рамках проекта «Интерактивный открытый урок» организованы интерактивные открытые уроки Нахчыванского отделения НАНА в общеобразавательных школах Нахчыванской Автономной Республики.
В отделении достигнуты успехи в результате проведенных научно-исследовательских работ по истории, археологии, этнографии фольклора, литературно-культурной среды, ономастики, биоразнообразия, природных ресурсов Нахчывана и других сферах.
Нахчыванское отделение НАНА, созданное в соответствии с Распоряжением общенационального лидера Гейдара Алиева от 7 августа 2002 года и превратившееся центр науки в Нахчыване, своим успешным развитием и серьезными достижениями выражает победу дальновидной и мудрой политики спасителя Азербайджанского народа, великого лидера Гейдара Алиева.