AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun təsis etdiyi “Axtarışlar” jurnalının ikinci nömrəsi işıq üzü görüb.
Elmi-ədəbi topluda folklor, ədəbiyyat, sənətşünaslıq, dilçilik və tarix sahələrində aparılan tədqiqatlar, elmi araşdırmalar yer alıb.
Jurnalın növbəti sayında bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, professor Fəxrəddin Səfərli, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev, bu qurumun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayev, AMEA-nın Tarix İnstitutunun əməkdaşı Səbinə Alməmmədova, Gəncə Dövlət Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Emma Aslanova, həmin universitetin baş müəllimi Sevinc Bağırova və digər elm adamlarının məqalələri müxtəlif səpkili mövzulara yeni faktlarla işıq salır.
Yeni sayada “Professor Məhəmmədhüseyn Təhmasibin həyat və yaradıcılığının ümumi mənzərəsi”, “Folklora bağlılığın Vaqif nümunəsi”, “Naxçıvan dialekt və şivələrindəki bəzi dialektizmlərin tarixi haqqında”, “Cəhri kəndi və onunla bağlı toponimlərin etimologiyası və leksik-semantik xüsusiyyətləri”, “Azərbaycan dilinin Səfəvilər dövrü”, “Azərbaycan miniatür sənəti”, “Behbud ağa Şahtaxtinksi irsini yaşadacaq dəyərli əsər”, “Qarabağ müharibəsindən xilas olmuş muzey sərvətlərimiz”, “TÜRKSOY-Türk xalqlarının mədəniyyət və incəsənət birliyi kimi” və digər məqalələr öz əksini tapıb.

Published the second issue of "Researches" magazine
The second issue of " Researches ", established by the Institute of Art, Language and Literature of ANAS Nakhchivan Branch has been released.
Scientific literary collection reflects research in folklore, literature, art history, linguistics and history.
In the next issue of the magazine includes articles of chairman of the department, academician Ismail Hajiev, director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, Professor Fakhraddin Safarli, director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev, head of the Department of onomastics, PhD in philology Firudin Rzayev , employee of the Institute of History of ANAS Sabina Almamedova, head of the department of Azerbaijan history of Ganja State University, Associate Professor Emma Aslanova, Sevinj Bagirova and other scientists.
The new issue includes the following articles - "The overall picture of the life and work of Professor Muhammedhuseyn Tahmasib", "Attachment to folklore as an Vagif example ", "On the history of some dialects of Nakhchivan", "Village Dzhyahri and etymology and lexical Semantic features of the toponyms associated with them " etc.