AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun təsis etdiyi “Axtarışlar” jurnalının ikinci nömrəsi işıq üzü görüb.
Elmi-ədəbi topluda folklor, ədəbiyyat, sənətşünaslıq, dilçilik və tarix sahələrində aparılan tədqiqatlar, elmi araşdırmalar yer alıb.
Jurnalın növbəti sayında bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, professor Fəxrəddin Səfərli, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev, bu qurumun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayev, AMEA-nın Tarix İnstitutunun əməkdaşı Səbinə Alməmmədova, Gəncə Dövlət Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Emma Aslanova, həmin universitetin baş müəllimi Sevinc Bağırova və digər elm adamlarının məqalələri müxtəlif səpkili mövzulara yeni faktlarla işıq salır.
Yeni sayada “Professor Məhəmmədhüseyn Təhmasibin həyat və yaradıcılığının ümumi mənzərəsi”, “Folklora bağlılığın Vaqif nümunəsi”, “Naxçıvan dialekt və şivələrindəki bəzi dialektizmlərin tarixi haqqında”, “Cəhri kəndi və onunla bağlı toponimlərin etimologiyası və leksik-semantik xüsusiyyətləri”, “Azərbaycan dilinin Səfəvilər dövrü”, “Azərbaycan miniatür sənəti”, “Behbud ağa Şahtaxtinksi irsini yaşadacaq dəyərli əsər”, “Qarabağ müharibəsindən xilas olmuş muzey sərvətlərimiz”, “TÜRKSOY-Türk xalqlarının mədəniyyət və incəsənət birliyi kimi” və digər məqalələr öz əksini tapıb.

Увидел свет второй номер журнала «Поиски»
Увидел свет второй номер журнала «Поиски», учрежденного Институтом искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА.
В научно-литературном сборнике нашли свое отражение научные исследования в области фольклора, литературы, искусствоведения, языкознания и истории.
В очередной номер журнала включены статьи председателя отделения, академика Исмаила Гаджиева, директора Института истории, этнографии и археологии, профессора Фахраддина Сафарли, директора Института искусства, языка и литературы, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева, заведующего Отделом ономастики, доктора философии по филологии Фирудина Рзаева, сотрудника Института истории НАНА Сабины Алмамедовой, заведующей кафедрой истории Азербайджана Гянджинского государственного университета, доцента Эммы Аслановой, старшего преподавателя университета Севиндж Багировой и других деятелей науки.
В новом номере нашли свое отражение такие статьи, как «Общая картина жизни и творчества профессора Мухаммедгесейна Тахмасиба», «Привязанность к фольклору на примере Вагифа», «Об истории некоторых диалектизмов в диалектах и наречиях Нахчывана», «Село Джяхри и этимология и лексико-семантические особенности связанных с ними топонимов» и др.