AMEA-da tələbələr üçün bioloji müxtəlifliyin mühafizəsinə dair tədbir keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat BağıZoologiya İnstitutunda “Gənclik və maarifçilik” İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Biologiya fakültəsinin tələbələri üçün bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və səmərəli istifadəsinin təbliğinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının 2017-ci il qrant müsabiqəsində qalib olmuş “Ekoloji, bioloji və ərzaq təhlükəsizliyinin əsası olan bioloji müxtəliflik üzrə ictimai məlumatlandırma sisteminə giriş” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Tədbiri Mərkəzi Nəbatat Bağının (MNB) direktoru, b.ü.f.d. dosent Vahid Fərzəliyev açaraq iştirakçılara rəhbərlik etdiyi qurumun yaranma tarixi, elmi fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bağın əməkdaşları ölkədə bitki ehtiyatlarının xammal bazasını və yaşıllaşdırma çeşidlərini zənginləşdirmək məqsədilə geniş elmi-tədqiqat işləri aparırlar. V.Fərzəliyev MNB-da Azərbaycan florasından və dünyanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarından 2500 növ ağac, kol və ot bitkisinin mühafizə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində İctimai Birliyin ekspertləri və MNB-nin alim və mütəxəssisləri tərəfindən “Biomüxtəlifliyin dəyərləri”, “Dendroxronologiya elmi və təbii fəlakətlərin bitkilərə təsirinin öyrənilməsi”, “Coğrafi İnformasiya Sistemləri və onun biomüxtəlifliyin qorunmasında tətbiqi” və digər mövzularda məruzələr təqdim olunub.
Tələbələr daha sonra bağın ərazisini ziyarət edib, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri, onların praktiki əhəmiyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Tədbir daha sonra Zoologiya İnstitutunda davam etdirilib. Zoologiya muzeyi ilə tanış olan gənclərə Azərbaycanın heyvanlar aləmi, ümumən heyvan biomüxtəlifliyinin əhəmiyyəti haqqında geniş məlumatlar verilib.

ANAS hosted an event dedicated to the protection of biodiversity for students
Youth and Enlightenment Public Union hosted an event dedicated to the protection of biological diversity and promotion of biological diversity for students of Biological Faculty of Azerbaijan State Pedagogical University at Central Botanical Garden and Zoology Institute of ANAS.
The event was held within the framework of the project "Introduction to public awareness on biological diversity, which is the basis of ecological, biological and food safety", which won 2017 grant competition by Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Vahid Farzaliyev, director of Central Botanical Garden (CBG), Ph.D. in biology Associate professor, briefed the participants on the history of the organization, its scientific activities. Employees of the garden conduct extensive scientific and research work to enrich the plant's raw material base and greenery varieties. 2500 species of trees, shrubs and herbs have been preserved at the CBG from the flora of Azerbaijan and from different botanical-geographical regions of the world, scientist underlined.
Within the framework of the event, experts from the Public Union and scientists and specialists from the CBG presented reports on "Biodiversity Values", "Dendrochronology Science and Study of Natural Disasters' Effects on Plants," "Geographical Information Systems and Its Application in Biodiversity Conservation" and other topics.
The students visited the territory of the garden and studied scientific research works and their practical significance.
The event continued at Zoology Institute. Young people got acquainted with Zoological Museum were informed about the importance of animal world and the importance of animal biodiversity in Azerbaijan.