İnformatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarında 656 doktorant və dissertant iştirak edib
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları başa çatıb.
Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudovanın verdiyi məlumata görə, bu sessiyada 285-i doktorant, 371-i dissertant olmaqla 656 nəfər iştirak edib. Onların 19 faizi fizika-riyaziyyat və texnika elmləri, 18 faizi kimya, biologiya və tibb elmləri, 8 faizi yer, kənd təsərrüfatı və coğrafiya elmləri, 55 faizi isə ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və humanitar elmlər üzrə ixtisaslaşan doktorant və dissertantlardır.
İmtahanlarda iştirak etmiş tədqiqatçıların 113 nəfəri AMEA-nın, 543 nəfəri isə digər elm və təhsil müəssisələrinin doktorant və dissertantlarıdır. İmtahan verənlərin 35 faizi  kişilər, 65 faizi isə qadınlardır.
2017-ci ilin fevral ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır və nəticələr imtahan başa çatan kimi məlum olur. İmtahan prosesinə TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə nəzarət edilir.

В докторских экзаменах по информатике приняли участие 656 докторантов и диссертантов
По словам руководителя Учебно-инновационного центра (УИЦ) Расмии Махмудовой, на этой сессии приняли участие 656 человек, из которых 285 являются докторантами, а 371 - диссертаном. 19% докторантов и диссертантов специализированы в области физико-математических и технических наук, 18% - химических, биологических и медицинских наук, 8 % - наук о Земле, аграрных и географических наук, 55 % - общественно-политических, социально-экономических и гуманитарных наук.
Из принимавших участие на экзаменах - 113 человек являются докторантами и диссертантами НАНА, 543 – докторантами и диссертантами других научных и образовательных структур. 35% участников экзаменов – мужчины, 65% - женщины.
Начиная с сентября 2017 года, с целью подготовки к экзаменам в Учебно-инновационном центре (УИЦ) института были организованы различные курсы для докторантов и диссертантов. На этих курсах преподавались теоретические и практические основы информатики. Проведены испытательные экзамены для научных исследователей, даны необходимые сведения об общих правилах экзамена.
Отметим, что, начиная с 2003 года, преподавание информатики докторантам и диссертантам республики и прием докторских экзаменов по информатике проводятся в централизованном порядке в Институте информационных технологий. По инициативе руководства НАНА, начиная с июня 2013 года, докторские экзамены по информатике для докторантов и диссертантов проводятся методом электронного тестирования.