“Bədii ədəbiyyat milli sərvətimizdir” mövzusunda tədbir keçirilib
M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə kitabxananın direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aytəkin Qəhrəmanova çıxış edərək “Mütaliə günü” layihəsi çərçivəsində kitabxananın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrində keçirdiyi tədbirlərdən, onların əhəmiyyətindən və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. O, bu cür layihələrin insanlar arasında kitaba olan marağı artırmaq, kitabxanalara daha çox oxucu cəlb etmək, mütaliə mədəniyyətini inkişaf etdirmək baxımından önəmli olduğunu bildirib.
Sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Məmmədov “Şəxsiyyətin formalaşmasında bədii ədəbiyyatın rolu”, M.S. Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının Kütləvi iş şöbəsinin müdiri Yeganə Rüstəmova “Bədii ədəbiyyat və mütaliə mədəniyyəti”, kitabxananın Komplektləşdirmə şöbəsinin müdiri Tamella Əsgərova “Biz niyə bədii ədəbiyyat oxumalıyıq?” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Daha sonra mövzu ilə əlaqədar bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev, Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman XəlilovƏdəbiyyatşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Nərgiz İsmayılova çıxış edərək kitabxana ilə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda “Bədii ədəbiyyat milli sərvətimizdir” başlığı altında təşkil edilən səyyar sərgiyə baxış olub.

"Fiction is our national wealth"
Director of the library, PhD in history Aytekin Gahramanova spoke at the event organized by Nakhchivan Autonomous Republic Library named after M.S.Ordubadi and spoke about the activities of the library in various science and education institutions, their significance and the challenges facing the "Day of Mutality" project. He said such projects are important for increasing people's interest of reading, attracting more readers to libraries, and developing the culture of reading.
Then Elkhan Mammadov, PhD in Philology, Head of Folklore Department of the Institute of Arts, Language and Literature made a lecture on "The role of fiction in the formation of personality” Yegana Rustamova on “The fiction and reading culture”, Tamella Asgarova, head of the library's department of compilation of fiction and reading "Why should we read fiction literature?".
Then, director of the Institute of Arts, Language and Literature of ANAS, correspondent member of ANAS Abulfaz Guliyev, director of the Manuscripts Fund, Doctor of Philology Farman Khalilov and scientific worker of Literature Department Nargiz Ismayilova made their comments and suggestions to the library.
At the end of the event, a mobile exhibition was organized under the headline "Fiction is our national wealth".