AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nəcəf Müseyiblinin rəhbərlik etdiyi ekspedisiya 2017-ci ilin iyun ayında Tovuz çayının sol sahilində yerləşən Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinə aid II Tovuzçay məzarlığı adlı abidədə arxeoloji qazıntılar aparıb.
E.ə. II minilliyin axırları - I minilliyin əvvəllərinə (son tunc - erkən dəmir dövrünə) aid bu abidədə arxeoloji tədqiqatlar magistral qaz kəmərinin genişləndirilməsi ilə bağlı aparılan tikinti işləri layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Qazıntılar zamanı torpaq qəbirlərdə dəfn edilmiş insan skeletləri ilə yanaşı saxsı qablar, silah nümunələri, yerli və Yaxın Şərq ölkələrindən gətirilmə bəzək əşyaları aşkar edilib. Bundan əlavə, kişi skeletindən tunc kəmər və dəmir xəncər də tapılıb. Bu tapıntılar dəfn edilənin döyüşçü və yüksək sosial statusa malik bir şəxs olduğunu göstərir. Yanaşı aşkar edilmiş qadın qəbrində isə çoxlu bəzək əşyaları - müxtəlif minerallardan hazırlanmış muncuqlar, tuncdan hazırlanmış qolbaqlar aşkar olunub.
II Tovuzçay məzarlığında aparılan qazıntılar Azərbaycan xalqının qədim əcdadları olan Xocalı-Gədəbəy mədəniyyəti əhalisinin dəfn adətlərinin, dulusçuluq, metalişləmə və s. sənətkarlıq sahələrinin uzaq ölkələrlə mədəni-iqtisadi əlaqələrinin tarixinin öyrənilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

A number of items found during archeological excavations in Tovuz
On June 2017, an expedition led by Deputy Director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of History Najaf Museyibli conducted archaeological excavations at Tovuzchay graveyard, belonging to Khojali-Gedebey culture, on the left bank of Tovuz River.
Let’s note that, the monuments belong to the end of the Second Millennium and the beginning of the I millennium(the last Bronze - Early Iron Age).
The excavations included pottery, weapon samples, ornaments from local and Middle Eastern countries, along with human skeletons buried in graves. In one of the graves, the bronze belt found at the waist of a male skeleton and its iron belly should be especially emphasized. These findings indicate that the burial was a fighter with a high social status.
The excavations conducted at the Tovuzchay graveyard II is of great importance to study the burial ritual of the people of Khojali-Gedabek culture, ancient ancestors of the Azerbaijani people, pottery, metalworking and others.