“Ekologiyadan əvvəlki “ekologiya” adlı monoqrafiya çap olunub
AMEA-nın Tarix İnstitutunun dissertantı Yusif Mahmudov, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) kafedra müdiri, professor Qara Mustafayev və BDU-nun dosenti, şair-publisist Аnar Məmmədovun həmmüəllifi olduğu “Ekologiyadan əvvəlki “ekologiya” adlı monoqrafiya çapdan çıxıb.
Kitabın elmi redaktorları Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov və BDU-nun İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev, rəyçiləri isə akademik Urxan Ələkbərov, professorlar - İzzət Rüstəmov, Vidadi Xəlilov və Məhərrəm Qasımlıdır.
Monoqrafiyada ekologiyanın mahiyyəti, elmi tarixi, müasir bölmələri və qədim zamanlardan başlayaraq əhalinin ətraf mühitlə qarşılıqlı münasibətlərindən bəhs edilir. Nəşrdə, həmçinin əhalinin fəaliyyəti ekoloji baxımdan təhlil edilir, Azərbaycanın tarixi-mədəniyyət abidələri və qədim sənət nümunələrində təbii sərvətlərə münasibət açıqlanır.

Издана монография «Экология» до экологии»
Вышла в свет монография «Экология» до экологии», соавторами которой являются диссертант Института истории НАНА Юсиф Махмудов, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета (БГУ), профессор Гара Мустафаев и доцент БГУ, поэт-публицист Анар Мамедова.
Научные редакторы книги - директор Института истории, академик Ягуб Махмудов и декан Факультета богословия БГУ, академик Васим Мамедалиев, а рецензенты - академик Урхан Алекберов, профессора Иззет Рустамов, Видади Халилов и Магеррам Гасымлы.
В монографии рассказывается о суть, научной истории, современных подразделениях экологии, а также взаимоотношениях населения с окружающей среды, начиная с древних времен. В издании также с экологической точки зрения анализируется деятельность населения, а также выражается отношение к природным ресурсам в историко-культурных памятниках и образцах древнего искусства Азербайджана.