Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində elmi-tədqiqat işləri ilə məşğul olan alimlərin elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara xaricdə elmi tədbirlərdə və qısamüddətli təcrübəkeçmədə iştirak, Azərbaycanda alınmış elmi nəticələrin tanıdılması, təcrübə mübadiləsi və yeni əlaqələrin qurulması imkanı yaratmaq məqsədilə keçirilir.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2017-ci il iyunun 16-dan iyulun 16-sı saat 17:00-dək qəbul olunur.
Müsabiqəyə yalnız 2017-ci il 15 avqust - 15 dekabr tarixləri arasında xaricdə keçiriləcək beynəlxalq elmi tədbirlərdə və qısamüddətli elmi təcrübəkeçmə proqramlarında iştirak etmək istəyən şəxslər sənədlərini təqdim edə bilərlər.
Müsabiqənin nəticələrinin ekspertizanın bitmə tarixindən və nəticələrin təsdiqindən asılı olaraq, 2017-ci ilin iyul ayında açıqlanması planlaşdırılır.
Elmin İnkişafı Fondunun 6-cı və 7-ci “Mobillik qrantı” müsabiqələrinin qalibi olmuş, həmçinin Fondun hazırda yerinə yetirilən digər layihələrində iştirak edən layihə rəhbərləri 8-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsində iştirak edə bilməzlər.
Bu müsabiqəyə layihələr yalnız Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT” - “Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” vasitəsilə təqdim edilə bilər. Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində e-QRANT sisteminə qoşulma və ondan istifadə üzrə, həmçinin qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Фонд развития науки объявил 8-й конкурс «Грант мобильности»
Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики объявил 8-й конкурс «Грант мобильности».
Конкурс проводится с целью стимулирования научной деятельности ученых, занимающихся научно-исследовательской работой в области естественных, точных, технических, гуманитарных и общественных наук в Азербайджанской Республике, а также создания возможностей для их участия в научных мероприятиях и краткосрочных стажировках за рубежом, популяризации научных результатов, полученных в Азербайджане, обмена опытом и налаживания новых связей.
Проекты для участия в конкурсе принимаются с 16 июня до 16 июля 2017 года до 17:00.
На конкурс могут представить свои документы лица, желающие принять участие в международных научных мероприятиях и краткосрочные научных программах за рубежом, которые состоятся в период 15 августа - 15 декабря 2017 года.
Результаты конкурса, в зависимости от времени окончания экспертизы и утверждения результатов, будут обнародованы в июле 2017 года.
Руководители проектов, ставшие победителями 6 и 7 конкурсов «Грант мобильности» Фонда развития науки, а также в настоящее время участвующие в прочих проектах Фонда, не могут участвовать в 8-м конкурсе «Грант мобильности».
Проекты на этот конкурс могут быть представлены только посредством созданной Фондом развития науки инновационной технологии «э-ГРАНТ» - «Система электронного управления грантовыми проектами».