Tanınmış dilçi alim Ahmed Bican Ercilasun AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində olub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Türkiyənin tanınmış dilçi alimi, professor Ahmed Bican Ercilasunla görüş keçirilib.
Görüşdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək A.B.Ercilasunun türk dünyasının tanınmış dilçi alimlərindən biri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, alim uzun illər ərzində türk dili və ədəbiyyatına işıq tutan dəyərli elmi əsərlər ortaya qoyub.
Türkiyəli professor isə “Oğuznamə”nin tarixi ilə bağlı aparılan araşdırmalardan danışıb. O, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanındakı boyların “Oğuznamə”nin bir parçası olduğunu söyləyib.
Sonra professor bölmə əməkdaşlarının suallarını cavablandırıb.
Akademik İsmayıl Hacıyev tədbir çərçivəsində III cilddə “Naxçıvan Tarixi”, Azərbaycan və ingilis dillərində “Naxçıvan abidələri ensiklopediyası” və bölmə haqqında kitabları türkiyəli qonağa hədiyyə verib.

Известный ученый-языковед Ахмед Биджан Эрджиласун посетил Нахчыванское отделение НАНА
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась встреча с известным турецким ученым-языковедом, профессором Ахмедом Биджаном Эрджиласуном.
В своем выступлении на встрече председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев отметил, что А.Б.Эрджиласун является одним из известных ученых-языковедов тюркского мира. Отметил, что ученый в течение долгих лет создавал ценные научные труды.
Турецкий профессор рассказал об исследованиях, проведенных по истории «Огузнаме». Он отметил, что бои в эпосе «Китаби-Деде Горгуд» являются частью «Огузнаме».
Затем профессор ответил на вопросы сотрудников отделения.
Академик Исмаил Гаджиев подарил турецкому гостю трехтомник «История Нахчывана», «Энциклопедию памятников Нахчывана» на азербайджанском и английском языках и книги, посвященные деятельности отделения.
А А.Б.Эрджиласун представил руководителю этой структуры книгу «Тюркский каганат и Тюркские Бенгю Ташлар».