“Gənc Şairələrin Bakı Forumu” keçirilib
AMEA-nın Nizami adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Böyük İpək Yolu” Beynəlxalq Gənclər İttifaqının (BGİ) təşkilatçılığı və Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Gənc Şairələrin Bakı Forumu” keçirilib.
Tədbirdə “Böyük İpək Yolu” BGİ-nin sədri, millət vəkili Fuad Muradov, Gənclər və İdman Nazirliyinin sektor müdiri Fuad Babayev, Moldovanın Azərbaycandakı səfiri George Leuka, yazıçı Günel Anarqızı, Təhsil Nazirliyi və Ədəbiyyat Muzeyinin səlahiyyətli nümayəndələri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Forumu “Böyük İpək Yolu” BGİ-nin baş katibi Aytən Əliyeva açaraq tədbirdə 12 ölkənin gənc şairələrinin iştirak etdiyini bildirib.
Sonra millət vəkili Fuad Muradov çıxış edərək forumun mədəniyyətlərarası dialoqa bir töhfə olduğunu və burada iştirak edən gənclərin Bakıda toplanmasının həm ölkənin ədəbi mühitində, həm də iştirakçıların yaradıcılığında iz buraxacağını söyləyib. F.Muradov forumun YUNESKO tərəfindən ən yaxşı layihələrdən biri kimi qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.

Прошел «Бакинский форум молодых поэтесс»
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами НАНА при организации Международного союза молодежи «Великий шелковый путь» и поддержке Министерства молодежи и спорта прошел «Бакинский форум молодых поэтесс».
На мероприятии приняли участие председатель Международного союза молодежи «Великий шелковый путь», депутат Фуад Мурадов, заведующий сектором Министерства молодежи и спорта Фуад Бабаев, посол Молдовы в Азербайджане Георге Леука, писательница Гюнель Анаргызы, полномочные представители Министерства образования и Музея литературы и другие лица.
Открывая форум, генеральный секретарь Международного союза молодежи «Великий шелковый путь» Айтен Алиева, сообщила, что в мероприятии принимают участие молодые поэтессы из 12 стран.
Затем депутат Фуад Мурадов в своем выступлении отметил, что форум является большим вкладом в межкультурный диалог, и участие здесь молодежи оставит неизгладимый след, как в литературной среде страны, так и в творчестве участников. Ф.Мурадов отметил, что форум оценен ЮНЕСКО как один из лучших проектов.