Türkiyəli qonaqlar Hüseyn Cavidin Ev Muzeyindən xoş təəssüratlarla ayrılıblar
Türkiyənin Ege Universitetinin professoru Ali Yavuz Akpınar və professor İbrahim Yıldırım AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində olublar.
Görüşdə muzeyin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin zəngin həyat və yaradıcılığından bəhs edib, ədibin əsərlərinin (“Ana”, “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”, “Səyavuş”, “Xəyyam” və s.) əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, Cavid XX əsrdə Azərbaycanda türkçülük məfkurəsini daha yüksək zirvəyə qaldıran böyük ideoloq idi.
Professor İbrahim Yıldırım böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin həyatının İstanbul dövrü ilə bağlı indiyə qədər ictimaiyyətə məlum olmayan materialları, professor Ali Yavuz Akpınar dahi sənətkarın İstanbulda çap olunmuş ilk şeirinə yazılmış rəyi muzeyə təqdim etmək niyyətində olduqlarını diqqətə çatdırıblar.

Дом-музей Гусейна Джавида оставил приятные впечатления у турецких гостей
Профессор Эгейского университета Турции Али Явуз Акпынар и профессор Ибрагим Йылдырым совершили визит в Дом-музей Гусейна Джавида НАНА.
На встрече директор музея, д.ф.н. Гюльбениз Бабаханлы рассказала о жизни и творчестве великого поэта и драматурга Гусейна Джавида и подчеркнула значение его произведений («Мать», Шейх Санан», «Иблис», «Пророк», «Сиявуш», «Хайям») и др.
Отмечалось, что Джавид являлся выдающимся идеологом, вознесшим тюркскую иделогию на вершину в Азербайджане в XX веке.
Профессор Ибрагим Йылдырым выразил намерение о передаче в музей неизвестных общественности материалов, созданных великим поэтом и драматургом Гусейном Джавидом в Стамбуле, и рецензию профессора Али Явуза на его первое стихотворение, изданное в Стамбуле.