Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verib
Respublikanın tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Firudin İbrahim oğlu Məmmədov 2017-cı il iyun ayının 8-də ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir.
Firudin Məmmədov 1936-cı il iyul ayının 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Şaxtaxtı kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1953-cü ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun neft-maxanika fakültəsinə daxil olmuş və 1958-ci ildə bu ali məktəbi avtomatika, telemexanika, elektrik ölçü qurğuları və cihazları ixtisası üzrə bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə Neftkimyaavtomat Elmi-Tədqiqat Layihə İnstitutunda laborant kimi başlayan Firudin Məmmədov 1961-1964-cü illərdə həmin elm ocağında I, II dərəcəli texnik, baş texnik, III dərəcəli mühəndis, 1964-1968-ci illərdə I dərəcəli mühəndis, II dərəcəli böyük mühəndis, baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. O, 1961-ci ildən 1964-cü ilədək çalışdığı institutun aspiranturasında təhsilini davam etdirmiş və 1967-ci ildə dissertasiya müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1968-ci ildən taleyini Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun Sumqayıt filialı – indiki Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan Firudin Məmmədov 1968-1974-cü illərdə baş müəllim, dosent, dekan olmuş, 1974-cü ildən isə sənaye elektrotexnikası, elektrik təchizatı və elektrik avadanlıqları, elektrotexnika və elektromexanika kafedralarında dosent, professor və kafedra müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
O, 1993-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini, 1995-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə isə informatika ixtisası üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Professor F.Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika  elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələri mütəxəssislər yüksək dəyərləndirmişlər.
Alim elmi yaradıcılığını daim pedaqoji fəaliyyətlə ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir.
F.Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Tanınmış alimin elmi fəaliyyəti layiqincə qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən, 2007-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Firudin Məmmədovun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

8 июня 2017 года на 81 году жизни скончался известный ученый республики, Заслуженный деятель науки, заведующий кафедрой Сумгаитского государственного университета, член-корреспондент НАНА Фирудин Ибрагим оглу Мамедов.
Фирудин Мамедов родился 1 июля 1936 года в селе Шахтахты Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики. После окончания средней школы в 1953 году поступил на нефтемеханический факультет Азербайджанского индустриального института, в 1958 году окончил вуз по специальности «Автоматика, телемеханика, электрических измерительных устройств и приборов».
Трудовую деятельность начал в 1958 году в Научно-исследовательском и проектном институте «Нефтьхимияавтомат» лаборантом, 1961-1964 гг. работал в этом учебном заведении техником I, II степени, старшим техником, инженером III степени, 1964-1968 гг. – инженером I степени, старшим инженером II степени, старшим научным сотрудником.
В 1964-1961 гг. продолжил образование в аспирантуре института, где в 1967 году защитил диссертацию и получил ученую степень кандидата технических наук. В 1968 году, связав свою судьбу с Сумгаитским филиалом Азербайджанского института нефти и химии – современным Сумгаитским государственным университетом, в 1968-1974 гг. Ф.Мамедов работал старшим преподавателем, доцентом и деканом, а с 1974 года - доцентом, профессором и заведующим кафедрами промышленной электротехники, электрического обеспечения и электрического оборудования, электротехники и электромеханики.
В 1993 году стал доктором технических наук, а в 1995 году получил ученое звание профессора. В 2001 году был избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана по специальности информатика.
Профессору Ф.Мамедову принадлежат важные заслуги в развитии информатики и энергетики в Азербайджане. Основным направлением его научной деятельности, охватывающей длительный период, является изучение информационно-измерительные системы в различных технологических процессах, многомерных данных.
Ученый принимал активное участие в подготовке высококвалифицированных кадров в ряде высших учебных заведениях Азербайджана. Он достойно представлял азербайджанскую науку в авторитетных международных научных симпозиумах, форумах и конференциях внутри страны и за рубежом.
Ф.Мамедов - автор изданных в республике и за рубежом более 250 научных трудов, около 10 учебных пособий и монографий, более 30 изобретений. Под руководством ученого подготовлено более 10 докторов философии.
Научная деятельность известного ученого была достойно оценена. За заслуги в развитии азербайджанской науки он был удостоен различных почетных званий и наград, в том числе, в 2007 году почетного звания «Заслуженный деятель науки».
Память о Фирудине Мамедове, которому принадлежат неоценимые заслуги в развитии азербайджанской науки, всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.