Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verib
Respublikanın tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Firudin İbrahim oğlu Məmmədov 2017-cı il iyun ayının 8-də ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir.
Firudin Məmmədov 1936-cı il iyul ayının 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Şaxtaxtı kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1953-cü ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun neft-maxanika fakültəsinə daxil olmuş və 1958-ci ildə bu ali məktəbi avtomatika, telemexanika, elektrik ölçü qurğuları və cihazları ixtisası üzrə bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə Neftkimyaavtomat Elmi-Tədqiqat Layihə İnstitutunda laborant kimi başlayan Firudin Məmmədov 1961-1964-cü illərdə həmin elm ocağında I, II dərəcəli texnik, baş texnik, III dərəcəli mühəndis, 1964-1968-ci illərdə I dərəcəli mühəndis, II dərəcəli böyük mühəndis, baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. O, 1961-ci ildən 1964-cü ilədək çalışdığı institutun aspiranturasında təhsilini davam etdirmiş və 1967-ci ildə dissertasiya müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1968-ci ildən taleyini Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun Sumqayıt filialı – indiki Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan Firudin Məmmədov 1968-1974-cü illərdə baş müəllim, dosent, dekan olmuş, 1974-cü ildən isə sənaye elektrotexnikası, elektrik təchizatı və elektrik avadanlıqları, elektrotexnika və elektromexanika kafedralarında dosent, professor və kafedra müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
O, 1993-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini, 1995-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə isə informatika ixtisası üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Professor F.Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika  elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələri mütəxəssislər yüksək dəyərləndirmişlər.
Alim elmi yaradıcılığını daim pedaqoji fəaliyyətlə ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir.
F.Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Tanınmış alimin elmi fəaliyyəti layiqincə qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən, 2007-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Firudin Məmmədovun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

Heavy bereavement for scientific community of Azerbaijan
On June 8, 2017, Honored Scientist, corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Technical Sciences, Baku State University, Head of Department, Professor Firudin Ibrahim oglu Mammadov, died at the age of 81.
F. Mammadov, on July 1, 1936, Nakhchivan Autonomous Republic of Nakhichevan was born in Shahtakhti. After graduating from high school, the Azerbaijan Industrial Institute in 1953 and 1958 oil maxanika entered high school in automation, telematics, electrical measuring devices and appliances graduated.
He worked from 1961 until 1964, the institute continued his doctoral studies and defended his dissertation in 1967 and received the degree of candidate of technical sciences. Since 1968 the fate of the Azerbaijan Oil and Chemistry institute - the Sumgait State University in 1968. In 1974 F. Mammadov- senior lecturer, associate professor, dean was, since 1974, the industrial technical appliances, power supply and electrical equipment, electrical and electromechanical departments and professor and head of department.
F.Mammadov, defendend the degree of Doctor of Technical Sciences in 1993 and received the title of professor in 1995. He is majoring in computer science in 2001 and was elected a corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences.
Professor Firudin Mammadov has served the development of science and energy. His main areas of scientific activity for a long period, covering different technological processes of information-measuring systems, multi-dimensional transmitters were studying. The important results from fundamental research scientist appreciated professionals.
F. Mammadov harmoniously coordinated teaching and research activities are always a number of higher education institutions participated in the training of highly qualified personnel. It is a prestigious international scientific symposium, forums and conferences outside the country with performances represented Azerbaijan science.
F. Mammadov, Azerbaijan and abroad, published more than 250 scientific publications, 10 textbooks and monographs and more than 30 inventions.
Senior scientist, educator and sincere person from Firudin Mammadov's memory will always live in the hearts of those who knew him.