“Naxçıvan dialekt və şivələrinin lüğəti” kitabı çapdan çıxıb
Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuray Əliyevanın həmmüəllifi olduğu “Naxçıvan dialekt və şivələrinin lüğəti” kitabı çapdan çıxıb.
Kitab Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində çap olunub.
“Əcəmi” nəşriyyatında dərc edilən kitabda Naxçıvanın ayrı-ayrı rayon və kəndlərində işlədilən üç mindən artıq dialekt sözlər toplanıb, onların mənası dəqiqləşdirilib, işlənmə məqamları aydınlaşdırılıb. Toplanan bu sözlər dilimizin tarixini, xalqımızın keçmişini, həyatını və məişətini özündə əks etdirir.
Bundan əlavə, nəşrdə bölgədə təsadüf edilən dialekt vahidləri Azərbaycan dilinin digər bölgələrindəki və türk dünyası dialekt və şivələrindəki eyni leksik vahidlərlə struktur-semantik cəhətdən müqayisə olunub.

Вышла в свет книга «Словарь диалектов и акцентов Нахчывана»
Вышла в свет книга «Словарь диалектов и акцентов Нахчывана», соавторами которой являются директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев и доктор философии по филологии Нурай Алиева.
Книга вышла из печати в рамках «Государственной Программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 9 апреля 2013 года.
В книге, изданной в издательстве «Аджеми», собраны, уточнены значения более трех тысяч диалектных слов, используемых в отдельных районах и селах Нахчывана. Эти слова отражают в себе историю нашего языка, прошлое, жизнь и быт нашего народа.