“Naxçıvan dialekt və şivələrinin lüğəti” kitabı çapdan çıxıb
Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuray Əliyevanın həmmüəllifi olduğu “Naxçıvan dialekt və şivələrinin lüğəti” kitabı çapdan çıxıb.
Kitab Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində çap olunub.
“Əcəmi” nəşriyyatında dərc edilən kitabda Naxçıvanın ayrı-ayrı rayon və kəndlərində işlədilən üç mindən artıq dialekt sözlər toplanıb, onların mənası dəqiqləşdirilib, işlənmə məqamları aydınlaşdırılıb. Toplanan bu sözlər dilimizin tarixini, xalqımızın keçmişini, həyatını və məişətini özündə əks etdirir.
Bundan əlavə, nəşrdə bölgədə təsadüf edilən dialekt vahidləri Azərbaycan dilinin digər bölgələrindəki və türk dünyası dialekt və şivələrindəki eyni leksik vahidlərlə struktur-semantik cəhətdən müqayisə olunub.

“Nakhchivan dialects and accents dictionary” book co-authored by the Director of the Institute of Art, Language and Literature of Nakhchivan Branch, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev and Ph.D. in Philology Nuray Aliyeva, was published.
The book has been published within the framework of “State Program on proper use of Azerbaijani language in accordance with time requirements under globalization and development of linguistics in the country” approved by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s order dated April 9, 2013.
The book, publishing in the “Ajami” publisher compiles more than three thousands of words, which are used in separate region and villages of Nakhchivan. Their meanings and usage points have been clarified in the book. Collected words reflect history, past, life and welfare of our nation.
In addition, dialect units of this territory have been compared with lexical units of other regions in Azerbaijan and in Turkic world from lexical-semantic viewpoint.