Akademik Şahin Mustafayev Çində İpək Yolu atlasının hazırlanması layihəsinin ekspertlər görüşündə iştirak edib
AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev 31 may – 1 iyun tarixlərində Çinin paytaxtı Pekin şəhərində keçirilən UNESCO-nun “İpək Yolu üzərində qarşılıqlı mədəni əlaqələrin interaktiv atlası”nın hazırlanması layihəsinin birinci ekspertlər görüşündə iştirak edib.
Tədbirdə UNESCO-nun bu sahədə yeni təşəbbüsü olan İpək Yolunun interaktiv atlasının hazırlanma layihəsi geniş müzakirə olunub. Müxtəlif ölkələrdən – İngiltərə, Fransa, İtaliya, Rusiya, Çin, Koreya, Monqolustan, İran, Özbəkistan və Azərbaycandan Pekinə gəlmiş beynəlxalq ekspertlər layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, hazırlanacaq atlasın məqsədi, meyarları, coğrafi və xronoloji hüdudları və digər məsələlər barədə mütəxəssislərin fikirləri dinlənilib.
Görüşün sonunda yekun deklarasiya qəbul edilib. Qeyd olunub ki, bu gün dünyada ekstremizm və savadsızlığın artdığı, ölkələr arasında qarşılıqlı etibarın zəiflədiyi bir dövrdə İpək Yolu atlası bəşəriyyətin ortaq mədəni irsini və xalqların bəşər sivilizasiyasına və tarixi inkişafına töhfələrini bir daha nümayiş etdirməyi nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, akademik Ş.Mustafayev UNESCO-nun “İpək Yolu onlayn platforması” koordinatorlar şəbəkəsinin Beynəlxalq Bürosunun vitse-prezidenti və bu proqramın Azərbaycan üzrə əlaqələndiricisidir.

Академик Шахин Мустафаев принял участие во встрече экспертов проекта по подготовке атласа Шелкового пути в Китае
05.06.2017 14:36
Заместитель директора по научной работе Института востоковедения НАНА, академик Шахин Мустафаев принял участие в первой встрече экспертов проекта ЮНЕСКО «Интерактивный атлас взаимных культурных связей на Шелковом Пути», прошедшей с 31 мая по 1 июня в столице Китая Пекине.
На мероприятии был широко обсужден проект подготовки интерактивного атласа Шелкового пути, который является новой инициативой ЮНЕСКО в этой сфере. Прибывшие в Пекин из разных стран - Англии, Франции, Италии, России, Китая, Кореи, Монголии, Ирана, Узбекистана и Азербайджана международные эксперты провели обмен мнениями в связи с реализацией проекта. В ходе встречи были выслушаны мнения специалистов касательно цели, критерий, географических и хронологических границ планируемого атласа и прочих вопросов.
В заключение встречи была принята итоговая декларация. Отмечалось, что сегодня в мире в период, когда растет уровень экстремизма и безграмотности, ослабевает взаимное доверие между странами, атлас Шелкового пути предусматривает повторную демонстрацию вклада народов в общечеловеческую цивилизацию.
Отметим, что академик Ш.Мустафаев является вице-президентом Международного бюро сети координаторов «Онлайн платформы Шелкового пути» ЮНЕСКО и координатором этой программы по Азербайджану.