“Gədəbəy folklor örnəkləri” kitabının birinci cildi çapdan çıxıb
AMEA Folklor İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “Gədəbəy folklor örnəkləri” kitabının birinci cildi çapdan çıxıb.
Kitabın tərtibçiləri bu institutun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə İsayevadır.
Yeni nəşrdə Gədəbəy şəhərindən və rayonun ayrı-ayrı kəndlərindən müxtəlif illərdə toplanmış folklor mətnləri arasında nağıl və lətifələr üstünlük təşkil edir. Kitaba bölgədən toplanmış sehrli, dini və məişət nağılları Molla Nəsrəddin lətifələri ilə yanaşı, Gədəbəyin baməzə adamları haqqında lətifələr daxil edilib. Həmçinin Aşıq Ələsgərlə şəmkirli Aşıq Hüseynin görüşü, Aşıq Ələsgərin Naxçıvan və Xınna səfərləri haqqında rəvayətlərin yeni variantları da kitabda yer alıb. Bundan başqa, nəşrdə Növrəs İmanla bağlı heç yerdə çap olunmamış mətnlər də öz əksini tapıb.
Oxucular topluda toy və yas adətləri, yağış, külək kəsdirmə, yağış yağdırma, ilan ağzı, qurd ağzı bağlama və digər mərasimlərlə bağlı mətnlərlə də tanış ola bilərlər.

Вышел в свет первый том книги «Фольклорные образцы Кедабека»
Вышел в свет первый том книги «Фольклорные образцы Кедабека», подготовленной Институтом фольклора НАНА.
Составители книги - директор этого института, академик Мухтар Казымоглы-Иманов и доктор философии по филологии Сабина Исаева.
В новом издании среди фольклорных текстов преобладают сказки и анекдоты, собранные в разные годы в городе Кедабек и отдельных селах этого района. В книгу включены собранные из данного региона волшебные, религиозные и бытовые сказки, анекдоты Моллы Насреддина. В новом издании также нашло свое отражение встреча Ашуга Алескера с шемкирцем Ашугом Гусейном, новые варианты легенд о визитах Ашуга Алескера в Нахчыван и Хынна, а также неизданные ранее нигде тексты, посвященные Новрас Иман.
В сборнике читатели могут ознакомиться с текстами, посвященными свадебным и траурным традициям, заговорам на изменение погоды – ветра, дождя и т.д.