“Naxçıvan Muxtar Respublikası florası - Qurğuşunçiçəyikimilər” kitabı çapdan çıxıb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, həmin müəssisənin elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ənvər İbrahimov və Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun həmmüəllifi olduğu “Naxçıvan Muxtar Respublikası florası - Qurğuşunçiçəyikimilər” kitabı işıq üzü görüb.
Kitabda Naxçıvan ərazisində zəngin bitki örtüyü və biomüxtəlifliyi ilə fərqlənən Qurğuşunçiçəyikimilər fəsiləsinə daxil olan nadir növlərin təhlili aparılaraq onların dərman, boyaq, dekorativ və balverən bitkilər kimi müstəsna əhəmiyyəti işıqlandırılıb. Həmçinin bu növlərin bərpası, səmərəli istifadə ediməsi və mühafizə yolları göstərilib.
Yeni nəşr ali bitkilərin bioloji müxtəlifliyinin qiymətləndirilməsində, ətraf mühitin mühafizəsinə dair proqramların hazırlanmasında, orta və ali məktəblərin tədris proqramlarının həyata keçirilməsində istifadə oluna bilər.

"Flora of the Nakhchivan Autonomous Republic - piglets" book published
"Flora of the Nakhchivan Autonomous Republic - piglets" book was published. The authors of the book are Director of the Institute of Bioresources of the Nakhchivan Devision of ANAS Tariel Talibov, scientific secretary of this institution, Ph.D in biology, assistant professor Enver Ibrahimov and Director of the Institute of Dendrology, correspondent member of ANAS Tofig Mammadov.
The book analyzes rare plant species in the territory of Nakhchivan, included in the family of dicotyledonous plants - piglets, as well as their exceptional importance, such as medicinal, dyeing, ornamental and honey-bearing plants. Also, the ways of protection, restoration and effective use of these species are indicated.
The new edition can be used in the assessment of the biological diversity of higher plants, the preparation of programs for the protection of the environment and the implementation of the curricula of secondary schools and universities.