“Naxçıvan Muxtar Respublikası florası - Qurğuşunçiçəyikimilər” kitabı çapdan çıxıb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, həmin müəssisənin elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ənvər İbrahimov və Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun həmmüəllifi olduğu “Naxçıvan Muxtar Respublikası florası - Qurğuşunçiçəyikimilər” kitabı işıq üzü görüb.
Kitabda Naxçıvan ərazisində zəngin bitki örtüyü və biomüxtəlifliyi ilə fərqlənən Qurğuşunçiçəyikimilər fəsiləsinə daxil olan nadir növlərin təhlili aparılaraq onların dərman, boyaq, dekorativ və balverən bitkilər kimi müstəsna əhəmiyyəti işıqlandırılıb. Həmçinin bu növlərin bərpası, səmərəli istifadə ediməsi və mühafizə yolları göstərilib.
Yeni nəşr ali bitkilərin bioloji müxtəlifliyinin qiymətləndirilməsində, ətraf mühitin mühafizəsinə dair proqramların hazırlanmasında, orta və ali məktəblərin tədris proqramlarının həyata keçirilməsində istifadə oluna bilər.

Вышла в свет книга «Флора Нахчыванской Автономной Республики – свинчатковые»
Вышла в свет книга «Флора Нахчыванской Автономной Республики – свинчатковые», авторами которой являются директор Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА Тариэль Талыбов, научный секретарь данного учреждения, доктор философии по биологии, доцент Энвер Ибрагимов и директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофиг Мамедов.
В книге проведен анализ редких видов растений на территории Нахчывана, включенных в семейство двудольных растений – свинчатковые, а также освещено их исключительное значение, как лекарственные, красильные, декоративные и медоносные. Также, указаны пути охраны, восстановления и эффективного использования этих видов.
Новое издание может быть использовано в оценке биологического разнообразия высших растений, подготовке программ по охране окружающей среды и осуществлении учебных программ средних школ и вузов.