AMEA Naxçıvan Bölməsində bir sıra nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynovun “Nanomaterialların alınma metodları” kitabının və həmin institutun İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Sevinc Cabbarovanın “Naxçıvan Muxtar Respublikasında əmək potensialının formalaşması və istifadəsi” monoqrafiyasının təqdimatı olub.
Bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında keçirilən tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov çıxış edərək ictimaiyyətə təqdim olunan hər iki nəşr haqqında məlumat verib və müəlliflərə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra kimya elmləri doktoru Bayram Rzayevin “Müasir dövrdə nanotexnologiyada geniş istifadə olunan nanomateriallar haqqında qiymətli əsər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. B.Rzayev kitabda nanohissəciklərin və nanomaterialların alınmasının fiziki və kimyəvi metodları, bir, iki, üçölçülü kip nanomaterialların hazırlanması və tətbiq sahələri barədə məlumatların yer aldığını bildirib. Qeyd edib ki, nəşrdə nanomaterialların fiziki və kimyəvi xassələri araşdırılaraq onların sintez şəraitləri nəzəri təhlil edilib və bu şəraitə uyğun gələn müvafiq metodlar sistemləşdirilib.
Tədbirdə institutun İqtisadiyyat şöbəsinin böyük elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Cavadxan Qasımovun “Naxçıvan Muxtar Respublikasında əmək potensialının formalaşması və istifadəsinə həsr edilmiş əsər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. C.Qasımov bildirib ki, rus dilində üç fəsildən ibarət olan yeni nəşrdə əmək potensialının formalaşması və inkişafı amilləri, əmək potensialından səmərəli istifadəyə demoqrafik dəyişikliklərin təsiri işıqlandırılıb.
Daha sonra məruzə ətrafında institutun böyük elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aliyə Rzayeva və İqtisadiyyat şöbəsinin kiçik elmi işçisi Eltun İbrahimov çıxış ediblər.

ANAS Nakhchivan Division presented book by head of the Laboratory of Chemistry and Technology of Mineral Resources of the Institute of Natural Resources of the ANAS Nakhchivan Division, PhD in Chemistry, Associate Professor Gorkhmaz Huseynov resented "Methods for Obtaining Nanomaterials" and the monograph by head of the Economics Department of the same Institute Sevinj Jabbarova on "Formation and Use of Labor Potential of the Autonomous Republic of Nakhchivan".
Director of the Institute of ND, Corresponding Member of ANAS Aladdin Abbasov informed about the scientific publications presented to the scientific community and wished successes to the authors in their further scientific work.
Then, Doctor of Chemistry Bayram Rzayev delivered the report on "Valuable work on nanomaterials widely used in nanotechnology in the modern stage". B. Rzayev said that, the book has reflected information about the physical and chemical methods of obtaining nanomaterials and nanoparticles, as well as the development and application of one-dimensional, two-dimensional and three-dimensional nanomaterials. He noted that, the publication studied the physical and chemical properties of nanomaterials, theoretically analyzed the conditions for their synthesis and systematized methods corresponding to these conditions.
At the event, also was listened the report of the senior researcher of the Institute's Economics Department, PhD in Economics, associate professor Javadkhan Gasymov on "Labor dedicated to the formation and use of labor potential of the Nakhchivan Autonomous Republic". G. Gasimov said that, the new edition, which consists of three sections in Russian, covers the factors of formation and development of labor potential, the impact of demographic changes on the effective use of labor potential.
Then, on the report the senior scientific employee of the institute, PhD in chemistry, senior lecturer Aliya Rzayeva and the junior scientific employee of the Department of Economics Eltun Ibragimov spoke on the report.