AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu və Naxçıvan Sement Zavodunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yerli mineral xammallar əsasında sement, gips və əhəng istehsalının nəzəri və praktiki əsasları” adlı elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Naxçıvan Sement Zavodunda keçirilən tədbirdən öncə Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun alim və mütəxəssisləri zavodun laboratoriyalarının iş şəraiti, oradakı avadanlıqlar və sement nümunələrinin analizləri ilə yaxından tanış olublar.
Tədbiri institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov açaraq ölkə iqtisadiyyatının inkişafında mühüm yer tutan sement istehsalında istifadə olunan yerli mineral xammallardan danışıb. Ə.Abbasov Naxçıvanın mineral-xammal resurslarının ümumi balansında qeyri-filiz faydalı qazıntılar və tikinti materiallarının mühüm yer tutduğunu bildirib.
Konfransda institutun Hidrogeologiya və mineral sular laboratoriyasının rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Fizzə Məmmədova “Sement istehsalının inkişaf tarixindən”, Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynov “Naxçıvan Muxtar Respublikasında sement istehsalı üçün təbii materiallar”, kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev “Təbii gips və gips əsaslı materialların alınması” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. Alimlər sement istehsalının tarixindən, onun növlərindən və muxtar respublikada olan Cəhriçay, Lizbirt və Sələsüz xammal yataqlarından söz açıblar. Qeyd olunub ki, əhəngdaşı-mergelli xammalı ilə zəngin Cəhriçay yatağının ehtiyatı təqribən 30 min ton, Lizbirt yatağının C1 kateqoriyası üzrə ehtiyatı isə 16 milyon 386 min ton təşkil edir.

Состоялась конференция, посвященная минерально-сырьевым ресурсам Нахчывана
При совместной организационной поддержке Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА и Нахчыванского цементного завода прошла научно-практическая конференция «Теоретические и практические основы производства гипса, цемента и извести на основе местного минерального сырья».
Перед началом мероприятия, проведенном Нахчыванском цементном заводе, ученые и специалисты Института природных ресурсов ознакомились с условиями работы лабораторий завода, установленным там оборудованием и анализами образцов цемента.
Открывший мероприятие директор института, член-корреспондент НАНА Алиаддин Аббасов рассказал о занимающем важное место в развитии экономики страны местном минеральном сырье, используемом в производстве цемента. А.Аббасов сообщил, что на общем балансе минерально-сырьевых ресурсов Нахчывана важное место занимают нерудные полезные ископаемые и строительные материалы.
На конференции были заслушаны доклад руководителя Лаборатории гидрогеологии и минеральных вод, доктора философии по химии Физзы Мамедовой «Из истории производства цемента», руководителя Лаборатории химии и технологии минерального сырья, доктора философии по химии, доцента Горхмаза Гусейнова «Природные материалы для производства цемента в Нахчыванской Автономной Республике», доктора химических наук Байрама Рзаева «Получение гипса и материалов на гипсовой основе».
Ученые рассказали об истории производства цемента, его видах и месторождениях сырья Чахричай, Лизбирт и Саласюз, расположенные в автономной республике. Было отмечено, что запасы месторождения Чахричай, богатого сырьем в виде известкового мергеля, составляют около 30 тысяч тонн, а запас Лизбирта по категории С1 – 16 млн 386 тыс тонн.
В заключение конференции наглядно был продемонстрирован процесс производства в Нахчыванском цементном заводе.