“Mücadilə” sənədli filminin birinci hissəsi nümayiş etdirilib
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Mücadilə” adlı iki hissəli sənədli filmin birinci hissəsi - “İstiqlalın beşiyi” filmi nümayiş etdirilib.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə filmin elmi məsləhətçisi, tarix elmləri doktoru Elmira Muradəliyeva sənədli filmin müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasından bəhs etdiyini diqqətə çatdırıb.
AXC-nin fəaliyyətindən bəhs edən alim bildirib ki, 1918-ci ildə yaradılan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşasa da onun tariximizdə çox əhəmiyyətli rolu olub.

Состоялась демонстрация первой части документального фильма «Борьба»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА показана первая часть двухсерийного документального фильма «Борьба» - «Колыбель независимости».
На проведенном по этому случаю мероприятии научный консультант фильма, доктор исторических наук Эльмира Мурадалиева отметила, что документальный фильм повествует о создании первой на мусульманском Востоке парламентской республики - Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
Рассказывая о деятельности АДР, ученый подчеркнула, что несмотря на то, что созданная в 1918 году Демократическая Республика просуществовала всего 23 месяца она сыграла значительную роль в нашей истории.