AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində yeni kitabların təqdimatı keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələri” və “Məhəmməd ağa Şahtaxtlı: görkəmli dilçi və naşir” adlı monoqrafiyaların təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək 2006-cı ildən etibarən Naxçıvandakı tarixi mədəniyyət abidələrinin sistemli şəkildə öyrənildiyini, abidələrlə bağlı monoqrafiya, kitablar və məqalələrin hazırlanıb nəşr edildiyini bildirib. O, bu işlərin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 6 dekabr 2005-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” sərəncamı əsasında aparıldığını söyləyib. Qeyd edib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələri” monoqrafiyasında İslamın yayıldığı dövrlərdə tikilən tarixi-memarlıq nümunələrinin ictimaiyyətə gizli qalan tərəfləri tədqiq olunub.
İ.Hacıyev, həmçinin bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Həsənovanın həmmüəllifi olduqları “Məhəmməd ağa Şahtaxtlı: görkəmli dilçi və naşir” adlı əsərin elmi dəyərindən də bəhs edib. Akademik Naxçıvan tarixində özünəməxsus xidmətləri olan Şahtaxtinskilərin həyatının, siyasi fəaliyyətlərinin öyrənilməsi istiqamətində bir sıra işlərin görüldüyünü xatırladıb. Bildirib ki, Azərbaycan elmində, təhsilində, dövlət quruculuğunda, mətbuat tarixində çox böyük xidmətləri olmuş Şahtaxtinskilərin nümayəndələri barəsində toplanılan materiallar əsasında kitablar, monoqrafiyalar, məqalələr yazılaraq geniş ictimaiyyətə təqdim edilib.
Tədbirdə Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin “Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələrinə həsr olunmuş dəyərli əsər” və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Rzayevin “Naxçıvanın yetirməsi görkəmli dilçi Məhəmməd ağa Şahtaxtlı” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonra mövzu ətrafında Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Dilçilik şöbəsinin böyük elmi işçisi Nuray Əliyeva çıxış edərək hər iki kitabın üstün cəhətlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər. Qeyd olunub ki,  “Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələri” monoqrafiyasında günümüzədək gəlib çatan məscidlər, mədrəsələr, türbələr, imamzadələr, körpülər, karvansaralar, qalalar, hamamlar, eyni zamanda tarixi-memarlıq nümunələrinin inşa edilmə və bərpa olunması ilə yanaşı, bu abidələri inşa edən bəzi memarlar barəsində məlumatlar da öz əksini tapıb. “Məhəmməd ağa Şahtaxtlı: görkəmli dilçi və naşir” adlı nəşrə də toxunan çıxışçılar əsərdə əlifba, terminologiya, tərcümə, ana dilinin saflığı kimi bir sıra vacib məsələlərin yer aldığını söyləyiblər.

New books presented at the Nakhchivan Branch of ANAS
Monographs “Turkic-Islamic culture monuments of Nakhchivan” and “Mahammad agha Shahtakhtli: the distinguished linguist and publisher” were presented at the Nakhchivan Branch of ANAS.
At the event, the chairman of the department, academician Ismail Hajiyev in his speech noted that since 2006 systematic monuments of history and culture in Nakhchivan have been systematically studied, books, monographs and articles devoted to monuments have been published. He noted that these works are being conducted on the basis of the order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the organization of work on the protection and certification of historical and cultural monuments in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic" dated December 6, 2005. It was noted that the monograph "Monuments of the Turkic-Islamic culture in Nakhchivan" corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli investigated the unknown side to the public of historical and architectural designs built during the period of the spread of Islam.
I. Hajiyev also spoke about the scientific value of the work of the director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev and Ph.D. in Philology Samira Hasanova "Muhammad agha Shahtakhtli: a distinguished linguist and publisher". The academician recalled that a number of works are under way to study the life and political activities of the Shakhtakhlinsky, who have merit in the history of Nakhchivan. It was said that books, monographs and articles written on the basis of materials about the representatives of the Shahtakhly family, who had great merits in the history of the press, science, education and state building of Azerbaijan were presented to the general public.
At the event, reports were given by head Department of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev on "Valuable work dedicated to the monuments of the Turkic-Islamic culture of Nakhchivan" and the head of the Onomastics Department of the Institute of Art, Language and Literature, Ph.D. in Philology, Assistant professor Firudin Rzayev on the topic "A native of Nakhchivan is a prominent linguist Muhammad aga Shahtahtli."
Then head of the Department of Archaeological Service of the Institute of History, Ethnography and Archeology, Ph.D. in History, Assistant Professor Zeynab Guliyeva and senior researcher of the Department of Linguistics of the Institute of Art, Language and Literature Nuray Aliyeva told about the book's advantages.
It was noted that in the monograph "Monuments of the Turkic-Islamic culture of Nakhchivan" also gives information about the surviving mosques, madrasahs, mausoleums, imamzade, bridges, caravan-sheds, towers, baths, including the construction and restoration of the history - Architectural monuments.
Touching the publication "Muhammed agha Shahtahtli: an outstanding linguist and publisher", the speakers noted that this included a number of important issues of the alphabet, terminology, translation and purity of the native language.