“Strateji iqtisadi islahatlar: aktiv vergi siyasəti və vergiqoyma problemləri” mövzusunda konfrans keçiriləcək
6 oktyabr 2017-ci il tarixində İqtisadiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin anadan olmasının 70, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyinə həsr olunan “Strateji iqtisadi islahatlar: aktiv vergi siyasəti və vergiqoyma problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq konfrans aşağıdakı bölmələr üzrə aparılacaq:
- Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatların strateji istiqamətləri və dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafın problemləri;
- Aktiv vergi siyasəti və vergiqoymanın elmi-nəzəri və praktiki problemləri;
- İqtisadi proseslərin təhlili və idarə olunmasında ekonometrikanın, riyazi üsul və modellərin tətbiqi.
Məqalə və ya tezislərin tərtib olunma qaydaları:
- Məqalənin, tezisin başlığı, müəllifin adı və soyadı, elmi dərəcəsi, vəzifəsi, iş yeri, telefon nömrəsi və elektron ünvanı əlavə olaraq ayrıca təqdim edilməlidir;
- Məqalə və tezis 12 ölçüdə Times New Roman şrifti ilə, 1,5 intervalla, abzas 1,25 yazılmalı, kənarlardan (soldan 25 mm, sağdan 10 mm, yuxarıdan və aşağıdan 20 mm) boşluq buraxılmalıdır;
- Müəllifin adı və inisialları qalın şriftlə, məruzənin adı böyük, qalın şriftlə; təşkilatın adı adi şriftlə yazılmalıdır;
- Məqalə formasındakı məruzələrin həcmi 6-10 səhifə ola bilər. Məqalə üçün qoyulan tələblər: Xülasə; nəticə; ədəbiyyat siyahısı mətndə istinadla, məsələn: [3], və ya [3;6;8] kimi yazılmalıdır;
- Tezislər 3 səhifədən artıq olmamalıdır.
Təşkilat komitəsi konfransın mövzusuna uyğun gəlməyən, qoyulan tələblərə cavab verməyən və aktual hesab edilməyən məruzələrin qəbul edilməməsi hüququnu özündə saxlayır.
Beynəlxalq konfransın proqramına daxil ediləcək məruzələr 31 avqust 2017-ci il tarixindən gec olmayaraq Azərbaycan, rus, türk və ingilis dillərinin birində elm@amea-iqtisadiyyat.org, tpasha_50@mail.ru elektron ünvanlarına göndərilə bilər.
Bakı və Sumqayıt şəhərindən olan müəlliflər məruzələrini, həmçinin A4 formatlı kağızda çap olunmuş, surəti elektron daşıyıcıda olmaqla Təşkilat Komitəsinə təqdim edə bilər.
Beynəlxalq konfransa qəbul olunmuş məruzələr haqqında müəlliflərə 15 sentyabr 2017-ci il tarixinə qədər məlumat veriləcək.
Beynəlxalq konfransa məqalə və ya tezis formasında təqdim olunan materiallar kitab şəklində dərc ediləcək.

Состоится конференция на тему «Стратегические экономические реформы: активная налоговая политика и проблемы налогообложения»
18.05.2017 09:45
6 октября 2017 года при организационной поддержке Института экономики НАНА состоится международная научно-практическая конференция на тему «Стратегические экономические реформы: активная налоговая политика и проблемы налогообложения», посвященная 70-летию со дня рождения члена-корреспондента НАНА Акифа Мусаева и 50-летию его научно-педагогической деятельности.
Международная конференция будет проводиться по следующим разделам:
- Стратегические направления проводимых в Азербайджане экономических реформ и проблемы устойчивого социально-экономического развития;
- Активная налоговая политика и научно-теоретические и практические проблемы налогообложения;
- Применение эконометрики, математических методов и моделей в анализе и управлении экономическими процессами.
Правила оформления статей и тезисов:
- Заголовок статьи, тезисов, имя и фамилия автора, его должность, ученая степень, место работы, номер телефона и электронный адрес должны быть представлены отдельно;
- Статья и тезисы должны быть написаны 12 размером, шрифтом Times New Roman, 1,5 интервалом, 1,25 абзацом, края - слева 25 мм, справа 10 мм, сверху и снизу 20 мм.
- Имя и инициалы автора должны быть написаны жирным шрифтом, название доклада – заглавным и жирным шрифтом; название организации - обычным шрифтом;
- Объем докладов в форме статей не должен превышать 6-10 страниц. Требования для статей: резюме; заключение; в тексте должны быть указаны ссылки на список литературы. Например: [3], или [3;6;8];
- Тезисы не должны быть более 3 страниц.
Организационный комитет оставляет за собой право отклонения докладов, не соответствующих теме конференции, не отвечающих поставленным требованиям и не считающихся актуальными.
Доклады, которые будут включены в программу конференции, должны быть отправлены на электронные адреса elm@amea-iqtisadiyyat.org, tpasha_50@mail.ru на азербайджанском, русском, турецком и английском языках не позднее 31 августа 2017 года.
Авторы из Баку и Сумгайыта могут представить в Организационный комитет свои доклады в распечатанной форме на бумаге в формате A4, с копией на электронном носителе.
Авторам до 15 сентября 2017 года будет предоставлена информация о принятых в международную конференцию докладах.
Материалы, представленные на международную конференцию в форме статей или тезисов, будут опубликованы в виде книги.