Məhəmməd ağa Şahtaxtlı irsinə dəyərli töhfə
Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Həsənovanın həmmüəllifi olduqları “Məhəmməd ağa Şahtaxtlı: görkəmli dilçi və naşir” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb.
Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəşr olunan monoqrafiyada görkəmli maarifçi ədib və naşir Məhəmməd ağa Şahtaxtlının dilçilik irsi araşdırılır. Həmçinin əsərdə Məhəmməd ağa Şahtaxtlının ana dili məsələləri, o cümlədən əlifba, terminologiya, tərcümə, ana dilinin saflığı, dil tədrisi haqqında düşüncə və görüşləri o dövrün mətbuat orqanlarının materialları əsasında ətraflı şəkildə təhlil və tədqiq olunur.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədri 27 fevral 2006-cı il tarixində “Məhəmməd ağa Şahtaxtlının anadan olmasının 160 illiyinin qeyd olunması və xatirəsinin əbədiləşdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Sərəncamdan irəli gələrək Naxçıvan şəhərindəki Kitab evinə görkəmli maarifçi-publisist Məhəmməd ağa Şahtaxtılının adı verilib, onun xatirəsi əbədiləşdirilib. Həmçinin Azərbaycan elmində, təhsilində, dövlət quruculuğunda, mətbuat tarixində böyük xidmətləri olmuş Şahtaxtinsklərin ayrı-ayrı nümayəndələri barədə araşdırmalar aparılıb, onların həyatları arxiv materialları əsasında öyrənilib və bir sıra kitab, monoqrafiya, məqalələr yazılaraq geniş ictimaiyyətə təqdim edilib.
“Məhəmməd ağa Şahtaxtlı: görkəmli dilçi və naşir” monoqrafiyası da məhz bu sərəncamın icrası istiqamətində həyata keçirilən növbəti tədbirlərdən biridir.

Ценный вклад в наследие Мухаммеда аги Шахтахтлы
Вышла в свет монография «Мухаммед ага Шахтахтлы: Выдающийся языковед и издатель», соавторами которой являются директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев и доктор философии по филологии Самира Гасанова.
В изданной решением Президиума Нахчыванского отделения монографии изучается лингвистическое наследие видного просветителя, литератора и писателя Мухаммеда аги Шахтахтлы. Также в новом труде вопросы родного языка Мухаммеда аги Шахтахтлы, в том числе, его мысли и взгляды об алфавите, терминологии, переводе, чистоте и преподавании родного языка подробно исследуются и анализируются на основе материалов органов печати.
Отметим, что Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики 27 февраля 2006 года подписал Распоряжение «О праздновании 160-летия со дня рождения и увековечении памяти Мухаммеда аги Шахтахтлы». Исходя из данного распоряжения, Книжному дому в городе Нахчыван было присвоено имя выдающегося просветителя-публициста Мухаммеда аги Шахтахтлы и увековечена его память. Также были проведены исследования, посвященные отдельным представителям Шахтахтинских, которым принадлежали большие заслуги в области науки, образования, государственного строительства Азербайджана и истории национальной печати.
Монография «Мухаммед ага Шахтахтлы: Выдающийся языковед и издатель» является одним из очередных мероприятий по исполнению именно этого распоряжения.