Ədəbiyyat İnstitutunun veb-saytının yeni versiyası istifadəyə verilib
Mayın 12-də AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda bu qurumun veb-saytının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisədə son zamanlar yüksək texnologiyaların sürətlə tətbiq olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 2014-cü ildə institutda elektron müşahidə sistemi yaradılıb, elektron akt zalı fəaliyyətə başlayıb, həmçinin elektron kitabxana oxucuların istifadəsinə verilib.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, bu gün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytları Azərbaycan elmində baş verən yeniliklərin dolğun şəkildə işıqlandırılmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və alimlərimizin fəaliyyətinə dair məlumatlar bu saytlar vasitəsilə operativ olaraq yayımlanır. O, Ədəbiyyat İnstitutunun veb-saytının bütün müasir tələblərə cavab verdiyini və burada ən son texnoloji yeniliklərin reallaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Sonra institutun Elmi informasiya və tərcümə şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva www.literature.az saytını təqdim edərək veb-saytın yaradılmasında əsas məqsədin institutun fəaliyyətinin ölkə və dünya ictimaiyyətinə daha geniş şəkildə çatdırılması olduğunu bildirib.
Məruzəçi saytın strukturu haqqında ətraflı məlumat verərək 3 dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) fəaliyyət göstərən veb-saytda “İnstitut haqqında”, “Elm”, “Təhsil”, “Şuralar”, “Konfranslar”, “Təqdimatlar”, “Yeni nəşrlər”,“E-kitabxana” bölmələrin yer aldığını, institutda keçirilən mühüm tədbirlərin “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrində öz əksini tapdığını söyləyib.
Tədbirdə saytı hazırlayan “Time4soft” MMC şirkətinin direktoru Ruslan Əliyev veb-saytın xətti dizayn və blok formatında hazırlandığını və rəsmi qurumlara keçid linklərinin burada yerləşdirildiyini bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin baş elmi işçisi, f.e.d. Yaşar Qasımbəyli, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova və digərləri çıxış edərək veb-saytla bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

A new version of the website of the Institute of Literature put in operation
ANAS Institute of Literature after Nizami held presentation of the website of this structure on May 12.
Speaking at the presentation ceremony, ANAS Vice-President, Director of the Institute, Academician Isa Habibbeyli, said that recently in the institution he leads is intensively introducing high technologies. He noted that, in 2014 an electronic monitoring system was established at the institute, an electronic assembly hall began functioning and an electronic library was transferred to the use of readers.
Academician I.Habibbayli stressed that, today the websites of scientific institutions and organizations of ANAS are of particular importance from the point of view of operative coverage of the innovations occurring in the Azerbaijani science and information on the activities of domestic scientists. He added that, the website of the Institute of Literature meets modern requirements, and the latest technological innovations are applied here.
Then head of the Department of Scientific Information and Translation Institute, Ph.D in Philology, Zakir Aliyev, presenting the website www.literature.az, noted that, the goal in its creation is to broaden the activities of the institute to the public and the world.
Speaking in detail about the structure of the website, the speaker informed that, the website functioning in 3 languages (Azerbaijani, Russian and English) consists of sections "About the Institute", "Science", "Education", "Councils", "Conferences","Presentations","New Publications","E-Library", as well as "Photo Gallery" and "Video Gallery" in which are reflected important events.
At the event, Director of the site developer Ruslan Aliyev, "Time4soft" LLC, said that, the site was developed in linear design and block format. He also added that, the site posted transitional links to official structures.
At the event, the chief researcher of the Department of Azerbaijani-Turkmen-Uzbek Literary Relations, Ph.D Yashar Gasimbayli, Doctor of Philosophy, Head of the Department of the Institute of Information Technology Gulnara Nabibekova and others put forward their proposals regarding the website.