Ədəbiyyat İnstitutunun veb-saytının yeni versiyası istifadəyə verilib
Mayın 12-də AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda bu qurumun veb-saytının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisədə son zamanlar yüksək texnologiyaların sürətlə tətbiq olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 2014-cü ildə institutda elektron müşahidə sistemi yaradılıb, elektron akt zalı fəaliyyətə başlayıb, həmçinin elektron kitabxana oxucuların istifadəsinə verilib.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, bu gün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytları Azərbaycan elmində baş verən yeniliklərin dolğun şəkildə işıqlandırılmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və alimlərimizin fəaliyyətinə dair məlumatlar bu saytlar vasitəsilə operativ olaraq yayımlanır. O, Ədəbiyyat İnstitutunun veb-saytının bütün müasir tələblərə cavab verdiyini və burada ən son texnoloji yeniliklərin reallaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Sonra institutun Elmi informasiya və tərcümə şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva www.literature.az saytını təqdim edərək veb-saytın yaradılmasında əsas məqsədin institutun fəaliyyətinin ölkə və dünya ictimaiyyətinə daha geniş şəkildə çatdırılması olduğunu bildirib.
Məruzəçi saytın strukturu haqqında ətraflı məlumat verərək 3 dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) fəaliyyət göstərən veb-saytda “İnstitut haqqında”, “Elm”, “Təhsil”, “Şuralar”, “Konfranslar”, “Təqdimatlar”, “Yeni nəşrlər”,“E-kitabxana” bölmələrin yer aldığını, institutda keçirilən mühüm tədbirlərin “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrində öz əksini tapdığını söyləyib.
Tədbirdə saytı hazırlayan “Time4soft” MMC şirkətinin direktoru Ruslan Əliyev veb-saytın xətti dizayn və blok formatında hazırlandığını və rəsmi qurumlara keçid linklərinin burada yerləşdirildiyini bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin baş elmi işçisi, f.e.d. Yaşar Qasımbəyli, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova və digərləri çıxış edərək veb-saytla bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

Сдана в эксплуатацию новая версия веб-сайта Института литературы
Выступив, на церемонии презентации вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последнее время в возглавляемом им учреждении интенсивно внедряются высокие технологии. Отметил, что в 2014 году в институте создана электронная система наблюдения, начал функционировать электронный актовый зал, а также передана в пользование читателей электронная библиотека.
Академик И.Габиббейли подчеркнул, что сегодня веб-сайты научных учреждений и организаций НАНА представляют особое значение с точки зрения оперативного освещения новшеств, происходящих в азербайджанской науке, и информации о деятельности отечественных ученых. Он добавил, что веб-сайт Института литературы отвечает современным требованиям, и здесь применяются самые последние технологические новшества.
Затем заведующая Отделом научной информации и перевода института, доктор философии по филологии Закира Алиева, представляя веб-сайт www.literature.az, отметила, что цель в его создании заключается в более широком доведении до общественности страны и мира деятельности института.
Докладчик, подробно проинформировав о структуре сайта, довела до сведения, что веб-сайт, функционирующий на 3 языках (азербайджанском, русском и английском), состоит из разделов «Об институте», «Наука», «Образование», «Советы», «Конференции», «Презентации», «Новые издания», «Э-библиотека», а также «Фотогалерея» и «Видеогалерея», в которых находят свое отражение важные мероприятия.
На мероприятии директор разработчика сайта, компании ООО "Time4soft" Руслан Алиев сообщил, что сайт разработан в линейном дизайне и блоковом формате. Он также добавил, что на сайте размещены переходные линки к официальным структурам.
На мероприятии главный научный сотрудник Отдела азербайджанско-туркменско-узбекских литературных связей, д.ф.н. Яшар Гасымбейли, доктор философских наук, заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова и другие выдвинули свои предложения относительно веб-сайта.