Almaniyada “Heydər Əliyev-gənclik-multikulturalizm” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Mayın 11-də Almaniyanın Auqsburq şəhərində ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev-gənclik-multikulturalizm” mövzusunda beynəlxalq nəzəri-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov "Azərbaycan folklorunda tolerantlıq və multikulturalizm ideyaları" mövzusunda çıxış edib. Alim çıxışında “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı, Azərbaycan bayatıları, atalar sözləri və əfsanələrində multikultural ideyaların olduğunu söyləyib.
Akademik M.İmanov BBMM tərəfindən çap olunan “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii qaynaqları” kitabını bu istiqamətdə aparılan mühüm araşdırma işi kimi yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, BBMM-in Himayəçilər Şurasının sədri, akademik Kamal Abdullayev “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii, ictimai-siyasi qaynaqları” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Qeyd edib ki, ayrı dinlərə, dillərə mənsub xalqlara qarşı hörmət duymaq və onlara səmimi dostluq münasibəti bəsləmək ilk klassiklərimizin, orta əsrlər və intibah dövrü şairlərimizin, maarifçi demokrat yazarlarımızın yaradıcılığında xüsusi və önəmli yer tutur.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda multikultural və tolerant dəyərləri yaşatmaq naminə multikulturalizmin ictimai-siyasi əsaslarını sistemli şəkildə işlədiyini deyən K.Abdullayev bildirib ki, bu istiqamətdə fərman və sərəncamlar, Konstitusiya bəndləri qəbul edilib.
Tədbirdə Maynz Universitetinin türkologiya fakültəsinin professoru Hendrik Buşotenin “Kitabi-Dədə Qorqud və Nibelunqlar nəğməsi-müştərək təhlil təcrübəsi”, Auqsburq Universitetinin filologiya və tarix fakültəsinin professoru Klaus Volfun “Fridrix Rükert və Azərbaycan”, həmin universitetin tələbəsi Kristina Bossauer-Qroisin “Lev Nussimbaumun “Qərbi və Şərqi”, Bolqarıstanın Sofiya Universitetinin tələbəsi Momçil Şopovun “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında multikulturalizm” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Günün ikinci yarısında konfrans “Müqayisəli multikulturalizm” mövzusunda bölmə iclası ilə işini davam etdirib.
İclasın sonunda Azərbaycanın Gənc Dostları Klubunun üzvləri Prezident İlham Əliyevə müraciət ünvanlayıblar.
Konfransın rəsmi bağlanış mərasimində akademik Kamal Abdullayev Azərbaycanın Gənc Dostları Klubuna, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinə və Auqsburq Universitetinə tədbirin təşkilinə göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

On 11 May, an international theoretical and practical conference on the theme "Heydar Aliyev-youth-multiculturalism" was held in Augsburg, Germany, dedicated to the 94th anniversary of the birth of the great leader Heydar Aliyev.
At the event, the director of the Institute of Folklore of ANAS, Academician Mukhtar Imanov spoke on "Ideas of Tolerance and Multiculturalism in Azerbaijani Folklore". The scientist noted that in the epic "Kitabi-Dede Gorgud", Azerbaijani bayati, proverbs and legends there are ideas of multiculturalism.
The academician highly appreciated the book "Literary and artistic sources of Azerbaijani multiculturalism", published by BMCM, as an important research work conducted in this direction.
At the event, reports were given by the professor of the Turkic faculty of the University of Mainz, Hendrik Buschoten, "Kitabi-Dede Gorgud and the Song of the Nibelungs - the experience of joint analysis", Professor of the Faculty of Philology and History of the University of Augsburg Klaus Wolf "Friedrich Rukert and Azerbaijan", student of the same university Christina Bossauer- Groys "East and West" of Nussimbaum ", a student at the Sofia University of Bulgaria Momchila Shopova" Multiculturalism in Azerbaijani literature of the Middle Ages ".
State Counselor for Interethnic Issues, Multiculturalism and Religion, Chairman of the Board of Trustees of BMCM, Academician Kamal Abdullayev presented a report on "Literary, artistic and socio-political sources of Azerbaijan's multiculturalism". He noted that respect for the peoples belonging to different religions and languages and sincere friendly attitude to them took a special place in the work of our first classics, poets of the Middle Ages and the Renaissance, and also writers-democrats.
Noting that the great leader Heydar Aliyev systematically developed the socio-political foundations of multiculturalism in the name of preserving multicultural and tolerant values in Azerbaijan, K. Abdullayev said that a number of decrees, orders and Constitutional points had been adopted in this direction.
In the second half of the day, the conference continued its work in the sectional session on "Comparative Multiculturalism".
At the end of the meeting the members of the Club "Young Friends of Azerbaijan" accepted an appeal to President Ilham Aliyev.
At the official closing ceremony of the conference, academician Kamal Abdullayev expressed gratitude for the support provided to the Club "Young Friends of Azerbaijan", the Baku International Center for Multiculturalism and the University of Augsburg.