Almaniyada “Heydər Əliyev-gənclik-multikulturalizm” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Mayın 11-də Almaniyanın Auqsburq şəhərində ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev-gənclik-multikulturalizm” mövzusunda beynəlxalq nəzəri-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov "Azərbaycan folklorunda tolerantlıq və multikulturalizm ideyaları" mövzusunda çıxış edib. Alim çıxışında “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı, Azərbaycan bayatıları, atalar sözləri və əfsanələrində multikultural ideyaların olduğunu söyləyib.
Akademik M.İmanov BBMM tərəfindən çap olunan “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii qaynaqları” kitabını bu istiqamətdə aparılan mühüm araşdırma işi kimi yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, BBMM-in Himayəçilər Şurasının sədri, akademik Kamal Abdullayev “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii, ictimai-siyasi qaynaqları” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Qeyd edib ki, ayrı dinlərə, dillərə mənsub xalqlara qarşı hörmət duymaq və onlara səmimi dostluq münasibəti bəsləmək ilk klassiklərimizin, orta əsrlər və intibah dövrü şairlərimizin, maarifçi demokrat yazarlarımızın yaradıcılığında xüsusi və önəmli yer tutur.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda multikultural və tolerant dəyərləri yaşatmaq naminə multikulturalizmin ictimai-siyasi əsaslarını sistemli şəkildə işlədiyini deyən K.Abdullayev bildirib ki, bu istiqamətdə fərman və sərəncamlar, Konstitusiya bəndləri qəbul edilib.
Tədbirdə Maynz Universitetinin türkologiya fakültəsinin professoru Hendrik Buşotenin “Kitabi-Dədə Qorqud və Nibelunqlar nəğməsi-müştərək təhlil təcrübəsi”, Auqsburq Universitetinin filologiya və tarix fakültəsinin professoru Klaus Volfun “Fridrix Rükert və Azərbaycan”, həmin universitetin tələbəsi Kristina Bossauer-Qroisin “Lev Nussimbaumun “Qərbi və Şərqi”, Bolqarıstanın Sofiya Universitetinin tələbəsi Momçil Şopovun “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında multikulturalizm” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Günün ikinci yarısında konfrans “Müqayisəli multikulturalizm” mövzusunda bölmə iclası ilə işini davam etdirib.
İclasın sonunda Azərbaycanın Gənc Dostları Klubunun üzvləri Prezident İlham Əliyevə müraciət ünvanlayıblar.
Konfransın rəsmi bağlanış mərasimində akademik Kamal Abdullayev Azərbaycanın Gənc Dostları Klubuna, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinə və Auqsburq Universitetinə tədbirin təşkilinə göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

В Германии состоялась международная конференция "Гейдар Алиев-молодость-мультикультурализм"
11 мая в городе Аугсбурге Германии состоялась международная теоретико-практическая конференция на тему «Гейдар Алиев-молодость-мультикультурализм», посвященная 94-й годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии директор Института фольклора НАНА, академика Мухтар Иманов выступил на тему «Идеи толерантности и мультикультурализма в азербайджанском фольклоре». Ученый отметил, что в эпосе «Китаби-Деде Горгуд», азербайджанских баяты, пословицах и легендах существуют идеи мультикультурализма.
Академик высоко оценил книгу «Литературно-художественные источники азербайджанского мульткультурализма», изданную БМЦМ, как важную исследовательскую работу, проводимую в этом направлении.
На мероприятии были заслушаны доклады профессора тюркологического факультета Майнзского университета Хендрика Бушотена «Китаби-Деде Горгуд и Песня о Нибелунгах – опыт совместного анализа», профессора факультета филологии и истории Университета Аугсбурга Клауса Вольфа «Фридрих Рукерт и Азербайджан», студента этого же университета Кристины Боссауер-Гройс «Восток и Запад» Нуссимбаума», студента Софийского университета Болгарии Момчила Шопова «Мультикультурализм в азербайджанской литературе средних веков».
Государственный советник по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, председатель Попечительского совета БМЦМ, академик Кямал Абдуллаев представил доклад на тему «Литературно-художественные и общественно-политические источники мультикультурализма Азербайджана». Отметил, что уважение к народам, принадлежащим к различным религиям и языкам, и искреннее дружеское отношение к ним занимает особе место в творчестве наших первых классиков, поэтов средних веков и эпохи возрождения, а также писателей-демократов.
Отметив, что великим лидером Гейдаром Алиевым были системно разработаны общественно-политические основы мультикультурализма во имя сохранения мультикультуральных и толерантных ценностей в Азербайджане, К.Абдуллаев сообщил, что в этом направлении был принят ряд указов, распоряжений и Конституционных пунктов.
Во второй половине дня конференция продолжила свою работу в секционном заседании на тему «Сравнительный мультикультурализм».
В заключение заседания члены Клуба «Молодые друзья Азербайджана» приняли обращение к Президенту Ильхаму Алиеву.
На официальной церемонии закрытия конференции академик Камал Абдуллаев выразил благодарность за оказанную поддержку в организации мероприятия Клубу «Молодые друзья Азербайджана», Бакинскому международному центру мультикультурализма и Университета Аугсбурга.