Qafqazşünaslıq İnstitutunda ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “dəyirmi masa” keçirilib
10.05.2017 10:55
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “dəyirmi masa” keçirilib.
Bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı xalqımızın tarixində dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin çoxcəhətli fəaliyyətindən söz açıb, dövlətimizin xarici siyasət strategiyasının müəyyənləşdirilməsində və həyata keçirilməsində ulu öndərin tarixi xidmətlərindən danışıb.
Qeyd edilib ki, ümummilli liderin müəyyənləşdirdiyi strateji xətti uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin müasir reallıqlara uyğun olaraq yürütdüyü uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazın lider dövlətinə çevrilmişdir və region iqtisadiyyatının 75 faizi məhz ölkəmizin payına düşür.
Tədbirdıə institutun Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Ramilə Dadaşova, Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Ziyad Əmrahov və başqaları çıxış edərək görkəmli dövlət xadiminin Qafqaz siyasətinin mahiyyətindən, məqsəd və vəzifələrindən söz açıblar.

A round table was held at the Caucasus Studies Institute dedicated to the 94th anniversary of the birth of the great leader Heydar Aliyev
10.05.2017 10:55
The Institute of Caucasus Studies of ANAS hosted a "round table" dedicated to the 94th anniversary of the birth of the national leader Heydar Aliyev.
Director of this scientific institution, corresponding member of ANAS, Musa Gasimli spoke about the multifaceted activity of genius in the history of our people Heydar Aliyev, his historical merits in defining and implementing the strategy of our country's foreign policy.
It was noted that as a result of the successful policy pursued by President Ilham Aliyev, continuing the strategic course of the national leader in accordance with current realities, Azerbaijan has become the leading state of the South Caucasus and 75% of the region's economy falls precisely on the share of our country.
At the event, Head of the Caucasus Policy Department of the Institute, PhD in History Ramila Dadashova, Head of the Department of Armenian Studies, PhD in History Ziyad Amrahov and others spoke about the goals, objectives and essence of the Caucasian policy of an outstanding statesman.