Qafqazşünaslıq İnstitutunda ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “dəyirmi masa” keçirilib
10.05.2017 10:55
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “dəyirmi masa” keçirilib.
Bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı xalqımızın tarixində dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin çoxcəhətli fəaliyyətindən söz açıb, dövlətimizin xarici siyasət strategiyasının müəyyənləşdirilməsində və həyata keçirilməsində ulu öndərin tarixi xidmətlərindən danışıb.
Qeyd edilib ki, ümummilli liderin müəyyənləşdirdiyi strateji xətti uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin müasir reallıqlara uyğun olaraq yürütdüyü uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazın lider dövlətinə çevrilmişdir və region iqtisadiyyatının 75 faizi məhz ölkəmizin payına düşür.
Tədbirdıə institutun Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Ramilə Dadaşova, Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Ziyad Əmrahov və başqaları çıxış edərək görkəmli dövlət xadiminin Qafqaz siyasətinin mahiyyətindən, məqsəd və vəzifələrindən söz açıblar.

В Институте кавказоведения прошел «круглый стол», посвященный 94-й годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева
10.05.2017 10:55
В Институте кавказоведения НАНА состоялся «круглый стол», посвященный 94-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Директор этого научного учреждения, член-корреспондент НАНА, Муса Гасымлы рассказал о многогранной деятельности гениальной личности в истории нашего народа Гейдара Алиева, его исторических заслугах в определении и реализации стратегии внешней политики нашего государства.
Было отмечено, что в результате успешной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, продолжающим стратегический курс общенационального лидера в соответствии с современными реалиями, Азербайджан стал лидирующим государством Южного Кавказа и 75% экономики региона приходится именно на долю нашей страны.
На мероприятии заведующая Отделом кавказской политики института, доктор философии по истории Рамиля Дадашева, заведующий отделом армяноведения, доктор философии по истории Зияд Амрахов и другие выступившие рассказали о целях, задачах и сути Кавказской политики выдающегося государственного деятеля.