AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının təşkilatçılığı ilə intensiv təlim proqramı keçirilib
6-7 may 2017-ci il tarixlərində "Social Innovation Lab"ın rəsmi təşkilatçılığı, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (qızıl sponsor), Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzinin (bürünc sponsor) dəstəyi ilə dünyanın ən böyük "green" biznes ideya müsabiqəsi olan "ClimateLaunchpad" proqramının ölkə finalına hazırlıq məqsədli intensiv təlim proqramı keçirilib.
Proqram "ClimateLaunchpad" mərkəzi komandasının üzvü, Hollandiyadan ölkəmizə proqram təşkilatçıları tərəfindən göndərilən startap və innovativ texnologiyalar sahəsi üzrə ekspert Hans Vesterhof və lokal təlimçilər tərəfindən aparılıb.
2017-ci ilin avqust ayında keçiriləcək ölkə finalına qədər praktiki təlimlər 14 həftə davam edəcək.
Azərbaycanın bu il ilk dəfə qoşulduğu və 37 ölkənin iştirak etdiyi müsabiqə özünün öyrədici strukturuna və əhatəsinin genişliyinə görə, proqrama qəbul olunan startaplara və ideya müəlliflərinə çox böyük inkişaf xətti təklif edir.
Proqrama Azərbaycandan 14 komanda seçilib.
Qeyd edək ki, "ClimateLaunchpad" müsabiqəsi 4 əsas mərhələdən ibarətdir:
Mərhələ 1: Bootcamp – 6-7 may 2017-ci il
Proqrama qəbul olunan 14 komanda "ClimateLaunchpad" tərəfindən göndərilən xarici ekspert tərəfindən 8 modul üzərində keçirilən 2 günlük praktikada iştirak edirlər. Burada iştirakçılar startap qurulmasında ən vacib biznes biliklərini praktiki olaraq öz layihələri üzərində tətbiq edərək öyrənirlər.
Mərhələ 2: İntensiv ölkə daxili koçinq sessiyaları – may-iyul 2017-ci il
Komandalar 14 həftəlik ölkə daxili koçinq sessiyalarına başlayırlar. Burada komandalar yerli ekspertlər tərəfindən "ClimateLaunchpad"in müəyyən etdiyi vacib biznes konseptləri üzərində praktiki işləyəcək və özlərini ölkə finalına hazırlayacaqlar.
Mərhələ 3: Ölkə Finalı – 5 avqust 2017-ci il
Ölkə daxili koçinq sessiyalarından sonra komandalar "ClimateLaunchpad"in təmsilçisinin də iştirak edəcəyi münsiflər qarşısında ilk 3 yeri qazanmaq üçün təqdimatlar edəcəklər. Ümumilikdə ölkə finalında ilk 3 yerə çıxan komandalar 2017-ci ilin oktyabr ayında keçiriləcək "Grand Finale"a vəsiqə qazanacaqlar. Bu komandaların finalda iştirakının bütün xərcləri təşkilatçılar tərəfindən qarşılanır.
Mərhələ 4: "Grand Finale" – Limasol, Kipr, oktyabr 2017-ci il
Hər bir ölkənin 3 qalib komandası Avropanın qabaqcıl investorları və sahibkarları qarşısında təqdimat edəcəklər. Grand Finale - da ilk 10 yeri tutan startup layihələri kiçik ideyaların böyük bizneslərə çevrildiyi 18 aylıq "Climate-KIC Accelerator" proqramına qəbul olacaqlar. Bu akselerator proqramında hər bir layihəyə üç mərhələdə 95 min avro maliyyə dəstəyi verilir.

При содействии и организационной поддержке Парка высоких технологий НАНА в рамках международной программы стартап состоялась интенсивная учебная программа
10.05.2017 11:02
6-7 мая 2017 года при официальной организационной поддержке "Social Innovation Lab", содействии Парка высоких технологий НАНА (золотой спонсор), Инновационного и предпринимательского центра коконоводства (бронзовый спонсор) состоялась интенсивная учебная программа с целью подготовки к финалу программы "ClimateLaunchpad".
Программа проводилась членом центральной команды "ClimateLaunchpad", экспертом в области стартапов и инновационных технологий Гансом Вестерхофом и местными тренерами.
Практические тренинги продлятся 14 недель до начала финала, который состоится в августе 2017 года.
Конкурс, в котором участвуют 37 стран, в том числе и Азербайджан, по своей обучающей структуре и широте охвата предлагает принятым в программу стартапам и авторам идей очень большую линию развития.
Из Азербайджана в программу приняты 14 команд.
Отметим, что конкурс "ClimateLaunchpad" состоит из 4 основных этапов:
Этап 1: Bootcamp - 6-7 мая 2017 года
Принятые в программу 14 команд принимают участие в двухдневной практике. Здесь участники изучают самые важные бизнес-знания в создании стартапов, практически применяя их на своих проектах.
Этап 2: Интенсивные коучинг-сессии внутри страны - май-июль 2017 года
Команды в течение 14 недель проходят коучинг-сессии внутри страны. Здесь команды будут практически работать над установленными "ClimateLaunchpad" бизнес-концепциями и тем самым готовится к финалу.
Этап 3: Финал - 5 августа 2017 года
Чтобы занять первые 3 места после коучинг-сессий в стране команды также выступят с презентацией перед жюри, в котором примет участие представитель "ClimateLaunchpad". Команды, удостоенные первых 3 мест в финале, получат право участия в "Grand Finale", который состоится в октябре 2017 года.
Этап 4: "Grand Finale" – Лимасол, Кипр, октябрь 2017 года
3 победившие команды каждой страны выступят с презентацией перед ведущими инвесторами и предпринимателями Европы. Стартап-проекты, занявшие первые 10 мест в Grand Finale, будут приняты в 18-месячную программу "Climate-KIC Accelerator", в которой маленькие идеи превращаются в большой бизнес. В рамках этой программы Акселератора каждому проекту в 3 этапах будет оказана финансовая поддержка в сумме 95 тыс. евро.
Кроме того, команды, которые будут удостоены первых 3 мест в "Grand Finale" будут награждены денежным призом: