Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsi ölkəmizin mədəni irsinə vurulan ağır zərbədir
08.05.2017 12:16
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli 25 il bundan əvvəl - 1992-ci il mayın 8-də Azərbaycanın tarixi mədəniyyət məkanı olan Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsinin ölkəmizin mədəni irsinə vurulan ağır zərbə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu işğal zamanı Şuşa şəhəri və rayonun 30 kəndi dağıdılıb, 195 nəfər dinc sakin həlak olub, 165 nəfər yaralanıb, 58 nəfər itkin düşüb, 24 mindən çox əhali öz doğma torpağından didərgin salınıb.
Şuşada Azərbaycanın görkəmli elm və mədəniyyət xadimlərinin yetişdiyini deyən M.Seyidbəyli şəhərdəki kitabxana, elm və təhsil ocaqlarının dağıdıldığını, yüzlərlə İslam mədəniyyəti abidələrinin ermənilər tərəfindən məhv edildiyini bildirib.
Alim çıxışının sonunda Azərbaycanın güclü ordusunun torpaqlarımızı istənilən vaxt işğaldan azad etmək iqtidarında olduğunu vurğulayıb.

Оккупация города Шуши армянскими вооруженными силами тяжелый удар, нанесенный культурному наследию нашей страны
08.05.2017 12:16
В Институте истории науки НАНА состоялось мероприятие в связи с 25-й годовщиной оккупации Шуши вооруженными силами Армении.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов.
Выступив на мероприятии, директор института, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли отметила, что оккупация 25 лет назад - 8 мая 1992 года города Шуши, являвшегося историческим центром культуры Азербайджана, стала тяжелым ударом, нанесенным культурному наследию нашей страны. Отмечалось, что во время оккупации были разрушены город Шуша и 30 сел района, убиты 195 мирных жителей, 165 человек получили ранения, 58 человек пропали без вести, более 24 тысяч человек изгнаны из родных очагов.
Было подчеркнуто, что в Шуше, являвшемся краем видных деятелей культуры и науки Азербайджана, армянами были уничтожены сотни памятников Исламской культуры, библиотека, научные и учебные заведения.
В заключение своего выступления ученый заявила, что сильная армия Азербайджана обладает властью в любой момент освободить наши земли.