AMEA nümayəndə heyəti Avropa Araşdırma Təşkilatının Şərq Tərəfdaşlığı Şurasının iclasında iştirak edib
28.04.2017 11:37
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İvane Javaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetində Avropa Araşdırma Təşkilatının Şərq Tərəfdaşlığı Şurasının iclasında iştirak edib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə AMEA Fizika, Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim MəmmədovFiziologiya İnstitutunun direktoru, b.e.d. Ulduz Həşimova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva və Neft və Qaz İnstitutunun Neft-qaz sahəsinin geoekologiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçi Rauf Nadırov daxil idi.
İclasda Avropanın qabaqcıl alimlərinin tədqiqatlarını dəstəkləyən Avropa Tədqiqatlar Şurasının (ERC) 10 illik fəaliyyətinin nəticələri və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin bu illər ərzində “HORİZON-2020” proqramı çərçivəsində gördüyü işlər müzakirə olunub.
Toplantıda, həmçinin ERC-nin 2017-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulan yeni proqramları barədə iştirakçılara məlumat verilib. 2014-2016-cı illərdə “HORİZON-2020” poqramı çərçivəsində Azərbaycanda görülən işlər, milli əlaqələndirici şəxslər şəbəkəsinin fəaliyyəti və perspektivlər haqqında Ulduz Həşimovanın məruzəsi dinlənilib.
Tədbir çərçivəsində AMEA nümayəndə heyəti ERC və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin nümayəndələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edib.

Делегация НАНА приняла участие в заседании Совета Восточного Партнерства Европейской организации исследований
28.04.2017 11:37
Возглавляемая вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Гулиевым делегация приняла участие в заседании Совета Восточного Партнерства Европейской организации исследований в Тифлисском государственном университете имени Иване Явахшвили.
В состав делегации вошли академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАНА, директор Института физики, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов, директор Института физиологии, д.б.н. Улдуз Гашимова, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и ведущий научный сотрудник Отдела геоэкологии нефтегазовой отрасли Рауф Надыров.
На заседании были обсуждены результаты 10-летней деятельности Европейского совета исследований, оказывающего поддержку исследованиям ведущих европейских ученых, и работа, проделанная рамках программы "HORIZON-2020" за эти годы странами Восточного Партнерства.
На мероприятии была дана информация о новых программах ЕСИ, предназначенных на 2017-2020 гг. Был заслушан доклад Улдуз Гашимовой о работе, проделанной в Азербайджане в рамках программы "HORIZON-2020" в 2014-2016 гг., а также деятельности и перспективах сети национальных координаторов.
В рамках мероприятия делегация НАНА обсудила перспективы сотрудничества с ЕСИ и представителями стран Восточного Партнерства.