AMEA Naxçıvan Bölməsində bir sıra nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasında həmin bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Musiqi və teatr şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qəhrəmanovun “Hüseyn Cavid və Naxçıvan teatrı” adlı monoqrafiyasının və Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Nərgiz İsmayılovanın “Müqəddəs məkan Naxçıvan” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri kitabxananın direktoru Nuridə Kəngərli açaraq bildirib ki, müxtəlif illərdə Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında böyük xidmətləri olan Hüseyn Cavidin çoxşaxəli yaradıcılığı ilə bağlı konfranslar, sərgilər keçirilib, görkəmli dramaturqun əsərləri yüksək poliqrafik keyfiyyətdə nəşr olunub. O, ədibin həyatının Naxçıvan dövrünün işıqlandırıldığı “Hüseyn Cavid və Naxçıvan teatrı” adlı monoqrafiyanı bu tədbirlərin davamı adlandırıb.
“Müqəddəs məkan Naxçıvan” adlı kitaba da toxunan N.Kəngərli qeyd edib ki, nəşrdə tanınmış naxçıvanlı alim, təbib, şair, sənətkarlar haqqında maraqlı faktlarla zəngin yazılar verilib, həmçinin Azərbaycan ədəbiyyatında Şərq və Qərb mövzusuna toxunulub.
Tədbirdə İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Naxçıvan teatrına həsr olunan qiymətli əsər” və “Naxçıvanın zəngin ədəbi-mədəni irsinin tədqiqinə həsr olunan qiymətli əsər” mövzusunda məruzələrlə çıxış edib.
Qeyd edək ki, “Hüseyn Cavid və Naxçıvan teatrı” və “Müqəddəs məkan Naxçıvan” adlı kitablar Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Yeni kitabların daimi sərgisi”ndə nümayiş olunur.

В Центральной научной библиотеке Нахчыванского отделения НАНА состоялась презентация монографии заведующего отделом музыки и театра Института искусства, языка и литературы, доктора философии по искусствоведению, доцента Али Гахраманова под названием «Гусейн Джавид и нахчыванский театр» и книги научного сотрудника отдела литературоведения Наргиз Исмаиловой «Нахчыван - священная земля».
Открывая мероприятие, директор библиотеки Нурида Кенгерли отметила, что в различные годы были проведены посвященные многогранному творчеству Гусейна Джавида, которому принадлежали большие заслуги в развитии азербайджанской литературы, конференции и выставки. Произведения выдающегося драматурга были изданы на высоком полиграфическом уровне. Она охарактеризовала монографию «Гусейн Джавид и нахчыванский театр», в которой нашло свое отражение нахчыванский период жизни литератора, продолжением этих мероприятий.
Далее, коснувшись книги «Нахчыван – священная земля», Н.Кенгерли отметила, что в новом издании даны богатые интересными фактами статьи об известных ученых, медиках, поэтах и мастерах нахчыванского края.
На мероприятии директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев выступил с докладами на темы «Ценный труд, посвященный нахчыванскому театру» и «Ценный труд, посвященный исследованию богатого литературно-культурного наследия Нахчывана».
В заключение авторы выразили свою признательность участникам мероприятия.
Отметим, что книги «Гусейн Джавид и нахчыванский театр» и «Нахчыван – священная земля» демонстрируются в «Постоянной выставке новых книг» Центральной научной библиотеки.