Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumunda Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzündən danışılıb
18.04.2017 11:33
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumu öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib.
Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlının sədrliyi ilə keçirilən iclasda regionda cərəyan edən iqtisadi-siyasi proseslər, ermənilərin geosiyasi iddiaları və digər aktual məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Roin Metreveli Qafqazdakı hərbi münaqişələrin sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Böyük Britaniya, Mərkəzi Asiya və Şərq Kral Cəmiyyətinin həqiqi üzvü Mixail Basxanov, Yeni Türkiyə Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Tarix İnstitutunun direktoru, professor Kamal Çiçək, Qafqazın Geotarixi və Geosiyasi Araşdırmaları Beynəlxalq Mərkəzinin prezidenti, Quram Marxuliya və ABŞ-ın Koastal Karolina Universitetinin professoru Kristofer Qann ermənilərin azərbaycanlılara qarşı təcavüzkar siyasətindən danışıblar.

1st International Forum of Caucasus Studies discusses the military aggression of Armenia against Azerbaijan
18.04.2017 11:33
First International Forum of Caucasus Studies continued its work at the sessions at ANAS Central Scientific Library runs.
At the meeting, chaired by the Director of the Institute of Caucasus Studies, Professor Musa Gasimli were discussed political and economic processes in the region, the geopolitical ambitions of Armenians and other topical issues.
At the event, Vice President of Georgia National Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli noted the importance of a peaceful settlement of military conflicts in the Caucasus.
Next, Full Member of the Society of Great Britain, Central Asia and the Eastern Kingdom Mikhail Baskhanov, Director of the Institute of History of the New Center for Strategic Studies of Turkey, Professor Kamal Chichek, President of the International Center for Geohistorical and Geopolitical Studies of the Caucasus Guram Marhulia and Professor of the University of Costal Carolina Christopher Gunn told about the aggressive policy of Armenians against Azerbaijanis.