“Behbud ağa Şahtaxtinski: sənədlər və materiallar” kitabının təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə “Behbud ağa Şahtaxtinski: sənədlər və materiallar” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabın tərtibçisi, bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək Naxçıvanın tarixində böyük xidmətləri olan publisist, siyasi xadim Behbud ağa Şahtaxtinski və Şahtaxtinskilərin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda qətiyyətli işlər görən Behbud ağa Şahtaxtinski müxtəlif illərdə Bakı Sovet İcraiyyə Komitəsinin, “Hümmət” təşkilatı Mərkəzi Komitəsinin sədri, Bakı Xalq Komissarları Soveti Fövqəladə Komissiyasının üzvü və digər vəzifələrdə çalışmışdır.
Akademik İ.Hacıyev Naxçıvana muxtariyyət statusunun verilməsində Behbud ağa Şahtaxtinskinin böyük xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Behbud ağa Şahtaxtinski: sənədlər və materiallar” kitabı barədə də məlumat verən bölmə sədri yeni nəşrin Azərbaycan və Moskva dövlət arxivlərindən toplanılan bir sıra sənədlər əsasında hazırlandığını qeyd edib. O, kitabda 100-dən artıq məktub, teleqram, diplomatik yazışmalar, bağlanmış müqavilələrin Azərbaycan və rus dillərində öz əksini tapdığını söyləyib.
Sonra Bilik Fondunun Himayəçilik Şurası Sədrinin müavini Əli Həsənov çıxış edərək yeni nəşri Behbud ağa Şahtaxtinski və Şahtaxtinskilər ailəsinə göstərilən diqqət və qayğının təzahürü kimi dəyərləndirib.
Təqdimat mərasimində bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli “Behbud ağa Şahtaxtinski: Naxçıvanın ərazi məsələsi və muxtariyyət statusu”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Behbud ağa Şahtaxtinski: teleqramlar və məqalələr”, Heydər Əliyev adına tam orta məktəbin direktoru, Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü Namiq Məmmədov “Behbud ağa Şahtaxtinski yaradıcılığında təhsil məsələləri”, Xarici İşlər Nazirliyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı İdarəsinin Siyasi məsələlər üzrə şöbəsinin müdiri Nadir Cəfərov “Behbud ağa Şahtaxtinski: müqavilələr və diplomatik fəaliyyət”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Jurnalistika və dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəhla Şirəliyeva “Behbud ağa Şahtaxtinskinin publisistikası” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

“Behbud agha Shahtakhtinsky: documents and materials” book was presented by organization of Knowledge Foundation under chairman of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic at the Nakhchivan Branch of ANAS.
Designer of thebook and Branch chairman Academician Ismayil Hajiyev informed about publicist and social figure Behbud agha Shahtakhtinsky, who had great merits in history of Nakhchivan, and the Shahtakhtinsky. He stated that, in various years B.Shahtakhtinsky worked as a chairman of Executive Committee of the Soviet Union, and "Hummat" Central Committee, and a member of the Emergency Commission of Council of Baku People's Commissars.
Academician I.Hajiyev stressed out B.Shahtakhtinsky’s vital role in giving status of autonomy to the Nakhchivan as well.
Informing about “Behbud agha Shahtakhtinsky: documents and materials” book chairman noted it has been developed based on several docuemts, collected from archives of Azerbaijan and Moscow. The book compiles over 100 letters, telegram, diplomatic correspondence, and Azerbaijan and Russian versions of signed agreements.
Later on, Chairman of the Board of Trustees of Knowledge Foundation Ali Hasanov highlighted the new edition as a manifestation of care and attention shown for Behbud agha Shahtakhtinsky, and the Shahtakhtinsky.
At the presentation ecermony Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli delivered a lecture on “"Behbud agha Shahtakhtinsky: the territorial issue and the status of autonomy in Nakhchivan", Director of the Institute of Art, Language and Literature corresponding member Abulfaz Guliyev on "Behbud agha Shahtakhtinsky: telegrams and articles", Director of secondary school after Heydar Aliyev, a member of Board of Trustees of the Knowledge Foundation Namig Mammadov on “Education issues in the creativity of Behbud agha Shahtakhtinsky”, chief department of Political Affairs of Office of Foreign Affairs Ministry to the Nakhchivan Autonomous Republic Nadir Jafarov on “Behbud agha Shahtakhtinsky: treaties and diplomatic activities" and others.