Naxçıvanda 1202 tarix və mədəniyyət abidəsi pasportlaşdırılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 6 dekabr 2005-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” sərəncamına əsasən AMEA Naxçıvan Bölməsində tarix və mədəniyyət abidələrinin pasportlaşdırılması işləri davam etdirilir.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşlarının 2006-cı ildən etibarən apardıqları tədqiqatlar zamanı indiyə kimi Naxçıvan ərazisində 1202 tarix və mədəniyyət abidəsi müəyyənləşdirilib və toplanılan məlumatlar əsasında onların pasport-qeydiyyat kartı hazırlanıb. Abidələrdən 825-i ilk dəfə olaraq tarixçi alimlərimiz tərəfindən aşkarlanıb.
Qeyd edək ki, aparılan arxeoloji tədqiqatlarla bağlı bir sıra kitablar nəşr edilib, həmçinin Naxçıvanın abidələri ilə bağlı saytlar yaradılıb.

В Нахчыване паспортизированы 1202 памятника истории и культуры
В соответствии с Распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «Об организации работы по защите и паспортизации исторических и культурных памятников на территории Нахчыванской Автономной Республики» от 6 декабря 2005 года в Нахчыванском отделении НАНА продолжаются работы по паспортизации памятников истории и культуры.
В ходе исследований, проводимых сотрудниками Института истории, этнографии и археологии отделения с 2006 года по настоящее время, на территории Нахчывана установлено 1202 памятника истории и культуры и на основе набранных данных подготовлена карта по их регистрации и паспортизации. 825 памятников впервые обнаружены отечественными учеными-историками.
Отметим, что были изданы книги в связи с рядом археологических исследований, а также созданы сайты, отражающие памятники Нахчывана.