Naxçıvanda 1202 tarix və mədəniyyət abidəsi pasportlaşdırılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 6 dekabr 2005-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” sərəncamına əsasən AMEA Naxçıvan Bölməsində tarix və mədəniyyət abidələrinin pasportlaşdırılması işləri davam etdirilir.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşlarının 2006-cı ildən etibarən apardıqları tədqiqatlar zamanı indiyə kimi Naxçıvan ərazisində 1202 tarix və mədəniyyət abidəsi müəyyənləşdirilib və toplanılan məlumatlar əsasında onların pasport-qeydiyyat kartı hazırlanıb. Abidələrdən 825-i ilk dəfə olaraq tarixçi alimlərimiz tərəfindən aşkarlanıb.
Qeyd edək ki, aparılan arxeoloji tədqiqatlarla bağlı bir sıra kitablar nəşr edilib, həmçinin Naxçıvanın abidələri ilə bağlı saytlar yaradılıb.

1202 historical and cultural monuments certified in Nakhchivan
According to the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the Organization of Work on the Protection and Certification of Historical and Cultural Monuments in the Territory of the Nakhchivan Autonomous Republic" dated December 6, 2005, the Nakhchivan Branch of the Azerbaijan National Academy of Sciences continues work on the certification of historical and cultural monuments.
In the course of the research conducted by the staff of the Institute of History, Ethnography and Archeology of the Department from 2006 to the present time, 1202 monuments of history and culture have been identified on the territory of Nakhchivan and a map on their registration and certification has been prepared on the basis of the collected data. 825 monuments were first discovered by historian-scientists.
Note that, books were published in connection with a number of archaeological studies, as well as sites reflecting the monuments of Nakhchivan.