Qafqazşünasların I Beynəlxalq Forumu keçiriləcək
17-18 aprel 2017-ci il tarixlərində Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti və bu qurumun Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumu keçiriləcək.
Tədbirdə “Qafqaz ölkələrinin sosial-iqtisadi və siyasi vəziyyəti”, “Qafqazın geosiyasəti”, “Böyük dövlətlərin və qonşu ölkələrin Qafqaz siyasəti”, “Qafqaz ölkələrinin qarşılıqlı münasibətləri”, “Qafqazda münaqişələr” mövzularında müzakirələr aparılacaq.
Forum çərçivəsində AMEA-nın “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı tədqiqatları” Komissiyası tərəfindən nəşr edilən Azərbaycan və xarici ölkə alimlərinin rus və ingilis dillərində yazılmış məqalələrindən ibarət “Soyqırımı həqiqətləri” kitabının təqdimat mərasimi də keçiriləcək.

Пройдет Первый международный форум кавказоведов
17-18 апреля 2017 года в Центральной научной библиотеке при совместной организационной поддержке Президиума НАНА и Института кавказоведения состоится Первый международный форум кавказоведов.
На мероприятии будут обсуждены такие темы, как «Социально-экономическое и политическое состояние кавказских стран», «Геополитика Кавказа», «Кавказская политика больших государств и соседних стран», «Взаимоотношения кавказских стран», «Конфликты на Кавказе».
В рамках форума также состоится презентация книги «Реалии геноцида», состоящей из статей азербайджанских и иностранных ученых на русском и английском языках, и изданной комиссией «Исследования геноцидов против азербайджанцев».