Azərbaycanlı şərqşünas alimin kitabı Rusiyada çap olunub
Akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayevin “Səlcuqilərdən Osmanlılara” kitabı Moskvada rus dilində çap olunub.
Kitabda XI-XV yüzilliklәrdә Anadoluda baş verәn siyasi vә sosial hadisәlәrin fonunda türk etnomәdәni mühitinin formalaşması vә inkişafı proseslәri tәdqiq edilir. Əsər çox saylı orta əsrlər mənbələri əsasında yazılıb. Müəllif türk və fars dillərində qələmə alınmış salnamələr, Bizans tarixçilərinin xronikaları, Avropa səyyahlarının gündəlikləri, tarixi və ədəbi xarakterli digər sənədlərdə mövcud olan məlumatlardan geniş istifadə edib.
Müasir Azərbaycan, türk, rus və Qərb alimlərinin tədqiqat əsərlərini təhlil edən müəllif orta əsrlər Anadolu və Azərbaycan tarixinə dair bir sıra mühüm konseptual müddəalar və fikirlər ortaya qoyub. Dörd fəsildən ibarət olan monoqrafiyada Sәlcuq dövründә Anadoluda türk etnik birliyinin tәşәkkülü, monqol işğalı nәticәsindә Rum Sәlcuq dövlәtinin süqutu vә siyasi hakimiyyәtin parçalanması, türk bәyliklәri arasında hәrbi-siyasi rәqabәt vә mübarizәnin gedişi, Osmanlı dövlәtinin yüksəlişi vә bütün bu tarixi hadisәlәrin kontekstindә türk mədəniyyətinin və kimliyinin inkişafı, türk etnik şüurunun tәkamül dinamikası araşdırılır.
Kitab Rusiya Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutu və Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Araşdırmaları İnstitutunun elmi şuraları tərəfindən nəşr üçün təsdiq edilib. Monoqrafiyanın elmi redaktoru Rusiyanın tanınmış türkoloq-tarixçisi S.Oreşkova, rəyçiləri akademik M.Meyer və akademik Nailə Vəlixanlıdır.
Yeni nəşr orta əsrlər tarixi ilə məşğul olan mütəxəssislər, şərqşünaslıq elmi sahəsində təhsil alan tələbələr, həmçinin Türkiyə və Azərbaycan tarixi ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

A book was published by Deputy Director for scientific work of the Institute of Oriental Studies named after Z.M. Bunyadov, corresponding member of ANAS Shahin Mustafayev "From Seljuks to Ottomans" in Moscow in Russian.
The book explores the processes of formation and development of the Turkish ethno-cultural environment against the background of political and social events taking place in Anatolia in the XI-XV centuries. The work is written on the basis of many medieval sources. The author used information from chronicles written in Turkish and Persian languages, chronicles of Byzantine historians, diaries of European travelers, as well as other documents of historical and literary character.
The author, analyzing the research works of Azerbaijani, Turkish, Russian and Eastern scholars, put in the book a number of important conceptual provisions and questions concerning medieval Anatolian and Azerbaijani history.
The book was approved for publication by the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences and the International Institute for Central Asian Studies. The scientific editor of the monograph is the well-known Russian Turkic historian S.Oreshkov, the reviewers are Academician M. Meier and Academician Naila Velikhanli.
The new edition is intended for specialists dealing with the history of the middle Ages, students studying in the field of oriental studies, as well as a wide range of readers interested in the history of Turkey and Azerbaijan.