Tarix Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 21 dissertasiya mövzusunun müzakirəsi aparılıb
AMEA-nın Əsas binasında Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tarix Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev açaraq gündəlikdəki məsələlər və şuranın tərkibindəki dəyişikliklə bağlı məlumat verib. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə şuraya yeni üzv təyin olunan Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru, t.ü.f.d. Rəcəb Əliyevin fəaliyyəti barədə məlumat verib, onu tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
Ş.Mustafayev ölkədə tarix sahəsində aparılan tədqiqatların aktuallığına və elmi dəyərinə, xüsusilə dissertasiya mövzularının müasir tələblərə cavab verməsinə nəzarətin şuranın əsas fəaliyyət istiqamətlərini təşkil etdiyini bildirib. O, tədqiqinə ehtiyac duyulan mövzuların müəyyənləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə Vətən tarixi, ümumi tarix, arxeologiya, etnoqrafiya və etnologiya, beynəlxalq münasibətlər tarixi ixtisasları üzrə təqdim olunmuş 21 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Onlardan 17-nin adı təsdiqlənib və müraciət edənlərə tədqiqatlarını düzgün formalaşdırmaları üçün müvafiq tövsiyələr verilib.

На заседании Научного совета по проблемам истории состоялось обсуждение  21 темы диссертации
В Главном здании НАНА состоялось очередное заседание Научного Совета по проблемам истории Республиканского совета по координации научных исследований.
Открывая заседание, председатель совета, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня, и изменениях в составе совета. Он рассказал о деятельности профессора Азербайджанского государственного педагогического университета, доктора философии по истории Раджаба Алиева, назначенного новым членом совета в соответствии с распоряжением Президента НАНА, академика Акифа Ализаде, и представил его участникам.
Ш.Мустафаев отметил, что основным направлением деятельности совета является контроль над актуальностью и научной ценностью исследований, проводимых в области истории, в частности, соответствием тем диссертаций современным требованиям. Он подчеркнул необходимость определения тем, которые следует изучить.
На заседании была обсуждена 21 тема диссертации по специальностям отечественная история, общая история, археология, этнография и этнология, история международных отношений по программам подготовки докторов наук и докторов философии. 17 из них были утверждены. Обратившимся лицам были даны соответствующие рекомендации по оформлению исследований.