“Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər” kitabı çap olunub
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti tərəfindən “Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər” adlı kitab çap edilib.
Nəşr görkəmli coğrafiyaşünas alim, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Elbrus Əlizadənin xatirəsinə ithaf olunub.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun redaktoru olduğu kitabda dağlıq ərazilərdə geoloji-geomorfoloji tədqiqatların müasir istiqamətləri, landşaft planlaşdırılması, qlobal iqlim dəyişmələrinin təzahürləri, su resurslarından istifadə, ekoloji-coğrafi və sosial-iqtisadi problemlərin tədqiqinə dair elmi məqalələr toplanıb.
Əsər müəllimlər, doktorantlar, magistr və bakalavrlar, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

"Mountain geosystems of Azerbaijan: problems and prospects" book published
ANAS Institute of Geography after Academician H.Aliyev and the Azerbaijan Geographical Society published book "Mountain geosystems of Azerbaijan: problems and prospects".
The publication is dedicated to the memory of the prominent scientist-geographer, laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, Professor Elbrus Alizadeh.
The book, edited by the Director of the Institute, Academician Ramiz Mammadov, included articles on modern geological and geomorphological research in mountainous areas, landscape planning, global climate change manifestations, water resources usage, and socio-economic problems research.
The work is intended for teachers, students, undergraduates and doctoral students, as well as a wide readership.