“Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər” kitabı çap olunub
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti tərəfindən “Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər” adlı kitab çap edilib.
Nəşr görkəmli coğrafiyaşünas alim, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Elbrus Əlizadənin xatirəsinə ithaf olunub.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun redaktoru olduğu kitabda dağlıq ərazilərdə geoloji-geomorfoloji tədqiqatların müasir istiqamətləri, landşaft planlaşdırılması, qlobal iqlim dəyişmələrinin təzahürləri, su resurslarından istifadə, ekoloji-coğrafi və sosial-iqtisadi problemlərin tədqiqinə dair elmi məqalələr toplanıb.
Əsər müəllimlər, doktorantlar, magistr və bakalavrlar, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Издана книга «Горные геосистемы Азербайджана: проблемы и перспективы»
Институтом географии имени академика Г.Алиева НАНА и Азербайджанским географическим обществом издана книга «Горные геосистемы Азербайджана: проблемы и перспективы».
Издание посвящено памяти видного ученого-географа, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, члена-корреспондента НАНА, профессора Эльбруса Ализаде.
В книгу, редактором которой является директор института, академик Рамиз Мамедов, вошли статьи о современных направлениях геологических и геоморфологических исследований, проведенных в горных районах, ландшафтном планировании, проявлениях глобальных климатических изменений, использовании водных ресурсов, исследовании социально-экономических проблем.
Труд предназначен для преподавателей, студентов, магистрантов и докторантов, а также широкой читательской аудитории.