Bioresurslar İnstitutu Naxçıvanda bəbirlərin yaşayış arealı və həyat tərzini öyrənmək üçün ekspedisiyalara başlayıb
16.03.2017 09:35
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşları elmi ekspedisiyalara başlayıblar.
Məqsəd Naxçıvan Muxtar Respublikasının bitki və heyvanlar aləminə aid materialların, faydalı bitkilərin əhatəli öyrənilməsidir.
İnstitut direktoru, akademik Tariyel Talıbovun sözlərinə görə, Şərur, Şahbuz, Ordubadda və MR-in bəzi dağlıq ərazilərində digər heyvanlarla yanaşı, bəbirlər də yaşayır.
Ümumdünya mühafizə fondundan alınan fototələlər vasitəsilə onların şəkil və videolarının çəkildiyini deyən T.Talıbov bildirib ki, 2001-ci ildən NMR-də ovçuluğun qadağan olunması bu heyvanların bölgədə intensiv həyat sürməsinə gətirib çıxarıb.
Akademik qeyd edib ki, ekspedisiyalar zamanı bəbirlərin yaşayış arealı və həyat tərzi öyrəniləcək, həmçinin zəhərli ilanların tədqiqatı aparılacaq.

Институт биоресурсов начал экспедиции для изучения ареала распространения и образа жизни барсов в Нахчыване
16.03.2017 09:35
Сотрудники Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА приступили к научной экспедиции.
Цель - изучение материалов касательно растительного и животного мира, а также полезных растений Нахчыванской Автономной Республики.
По словам директора института, академика Тариэля Талыбова, в Шаруре, Шахбузе, Ордубаде и других горных территориях автономной республики наряду с прочими животными, также обитают барсы.
Отмечалось, что снимки фотографий и видео посредством фотоловушек, приобретенных из Всемирного фонда охраны, привели к запрету охоты в НАР с 2001 года, а также интенсивному обитанию этих животных в регионе.
Академик отметил, что во время экспедиций будут изучены ареал обитания и образ жизни барсов, а также исследование ядовитых змей.