Bioresurslar İnstitutu Naxçıvanda bəbirlərin yaşayış arealı və həyat tərzini öyrənmək üçün ekspedisiyalara başlayıb
16.03.2017 09:35
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşları elmi ekspedisiyalara başlayıblar.
Məqsəd Naxçıvan Muxtar Respublikasının bitki və heyvanlar aləminə aid materialların, faydalı bitkilərin əhatəli öyrənilməsidir.
İnstitut direktoru, akademik Tariyel Talıbovun sözlərinə görə, Şərur, Şahbuz, Ordubadda və MR-in bəzi dağlıq ərazilərində digər heyvanlarla yanaşı, bəbirlər də yaşayır.
Ümumdünya mühafizə fondundan alınan fototələlər vasitəsilə onların şəkil və videolarının çəkildiyini deyən T.Talıbov bildirib ki, 2001-ci ildən NMR-də ovçuluğun qadağan olunması bu heyvanların bölgədə intensiv həyat sürməsinə gətirib çıxarıb.
Akademik qeyd edib ki, ekspedisiyalar zamanı bəbirlərin yaşayış arealı və həyat tərzi öyrəniləcək, həmçinin zəhərli ilanların tədqiqatı aparılacaq.

Institute of Bioresources started expeditions to study the distribution area and the way of life of leopards in Nakhchivan
16.03.2017 09:35
Employees of the Institute of Bioresources of ANAS Nakhchivan Division started a scientific expedition.
The goal is to study materials concerning the flora and fauna, as well as useful plants of the Nakhchivan Autonomous Republic.
According to Director of the institute, Academician Tariel Talibov, leopards along with other animal lives in Sharur, Shahbuz, Ordubad and other mountainous territories of the autonomous republic.
It was noted that, photos and videos by camera traps acquired from World Wide Fund for protection, have led to the prohibition of hunting in the NAR since 2001, as well as intensive habitat of these animals in the region.
Academician noted that, during the expeditions the habitat and lifestyle of leopards will be studied, as well as the study of poisonous snakes.