Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş "Səfərnamə" əsərinin təqdimatı keçirilib
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda bu qurumun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunmuş Fərhad Mirzə Qacarın "Səfərnamə" əsərinin təqdimatı olub.
İnstitutun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tahirə Həsənzadənin farscadan Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi kitabda Qacar sülaləsinin nümayəndəsi Abbas Mirzə Naibüssəltənənin oğlu Fərhad Mirzə Qacarın 1875-1876-cı illərdə Məkkəyə səfəri və Kəbə ziyarətindən bəhs olunur.
Təqdimat mərasimində çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva Kəngərli əsərin XIX əsr Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Nəşrin dövrün ictimai-siyasi vəziyyətini özündə əks etdirdiyini deyən A.Əliyeva Kəngərli "Səfərnamə"nin çapını "İslam Həmrəyliyi İli"nə töhfə kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d., professor Fərid Ələkbərli və Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.e.d., dosent Əli Əliyev kitabın Osmanlı İmperiyası ilə Rusiya arasında gedən müharibə ərəfəsində qələmə alınmasının hər iki dövlətin o zamankı sosial-iqtisadi, hərbi-siyasi vəziyyətinin araşdırılmasında, həmçinin Qacarlar sülaləsinin həmin dövrdə tarixi yerinin müəyyənləşməsində mühüm mənbə olduğunu qeyd ediblər.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu, Əlyazmalar İnstitutunun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., professor Azadə Musayeva, Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, fil.ü.e.d. Əzizağa Nəcəfov və digərləri əsərin farscadan dilimizə tərcümə edilməsinin Azərbaycan tarixşünaslığı üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyiblər.
Sonda əsərin tərcüməçisi və tərtibçisi T.Həsənzadə kitab üzərindəki iş prosesindən və əsərin tarix elmimiz üçün faydasından danışıb.

Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli has presented “Safarname” work of Farhad Mirza Gajar, published by the decision of Academic Council of this institute.
Senior researcher of the institute, Dr. History Tahira Hasanzadeh’s book, which was translated into Azerbaijani from Persian, deals with representative of Gajar dynasty, son of Abbas Naibussaltanat – Farhad Mirza Gajar’s visit to Makah and Kaaba during 1875-1876.
At the presentation ceremony Deputy Director of Science Dr. Philology Aybeniz Aliyeva Kangarli stated the significance of the work in terms of study XIX century Azerbaijan history. She appreciated this work as a contribution for “Year of Islamic Solidarity”.
Chief of International Relations Department, Dr. History Professor Farid Alakbarli and Department of Investigation of Turkic manuscripts, a leading researcher Dr. Philology Assoc. Prof. Ali Aliyev noted that, the penning of book on the eve of Ottoman-Russian war, leads to investigate socio-economic and military-political situation of the both states as well as the determine historical point of Gajar dynasty at that period.
Director of the Institute of Linguistics, corresponding member of ANAS Mohsun Naghisoylu, head of Department of Investigation of Turkic manuscripts Dr. Philology, Professor Azada Musayeva, scientific secretary of the Institute of Manuscripts Dr. Philology Azizagha Najafov and others stressed out the importance of this book for Azerbaijan history study.