Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş "Səfərnamə" əsərinin təqdimatı keçirilib
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda bu qurumun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunmuş Fərhad Mirzə Qacarın "Səfərnamə" əsərinin təqdimatı olub.
İnstitutun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tahirə Həsənzadənin farscadan Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi kitabda Qacar sülaləsinin nümayəndəsi Abbas Mirzə Naibüssəltənənin oğlu Fərhad Mirzə Qacarın 1875-1876-cı illərdə Məkkəyə səfəri və Kəbə ziyarətindən bəhs olunur.
Təqdimat mərasimində çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva Kəngərli əsərin XIX əsr Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Nəşrin dövrün ictimai-siyasi vəziyyətini özündə əks etdirdiyini deyən A.Əliyeva Kəngərli "Səfərnamə"nin çapını "İslam Həmrəyliyi İli"nə töhfə kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d., professor Fərid Ələkbərli və Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.e.d., dosent Əli Əliyev kitabın Osmanlı İmperiyası ilə Rusiya arasında gedən müharibə ərəfəsində qələmə alınmasının hər iki dövlətin o zamankı sosial-iqtisadi, hərbi-siyasi vəziyyətinin araşdırılmasında, həmçinin Qacarlar sülaləsinin həmin dövrdə tarixi yerinin müəyyənləşməsində mühüm mənbə olduğunu qeyd ediblər.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu, Əlyazmalar İnstitutunun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., professor Azadə Musayeva, Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, fil.ü.e.d. Əzizağa Nəcəfov və digərləri əsərin farscadan dilimizə tərcümə edilməsinin Azərbaycan tarixşünaslığı üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyiblər.
Sonda əsərin tərcüməçisi və tərtibçisi T.Həsənzadə kitab üzərindəki iş prosesindən və əsərin tarix elmimiz üçün faydasından danışıb.

Состоялась презентация переведенного на азербайджанский язык произведения «Сафарнаме»
В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась презентация изданного по решению Ученого совета этой структуры произведения «Сафарнаме» Фархада Мирзы Гаджара.
В книге, переведенной с персидского на азербайджанский язык старшим научным сотрудником института, доктором исторических наук Таирой Гасанзаде, рассказывается о путешествии в Мекку и паломничестве в Каабу в 1875-1876 годах Фархада Мирзы Гаджара сына Аббаса Мирзы Наибуссалтана из династии Каджаров.
Выступая на презентации, заместитель директора института по научной работе, доктор филологических наук Айбениз Алиева Кенгерли подчеркнула особое значение произведения в изучении истории Азербайджана XIX века. Отметив, что новое издание отражает в себе общественно-политическое положение эпохи, А.Алиева Кенгерли расценила издание «Сафарнаме» как важный вклад в «Год исламской солидарности».
На мероприятии заведующий Отделом по международным связям, д.и.н., профессор Фарид Алекберли и ведущий научный сотрудник Отдела исследований тюркоязычных рукописей, д.ф.н., доцент Али Алиев отметили, что написание книги накануне войны между Османской империей и Россией делает данное издание важным источником в изучении тогдашнего социально-экономического и военно-политического положения двух государств, а также в определении исторического места династии Гаджаров в тот период.
Далее директор Института языкознания, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу, заведующая Отделом исследования тюркоязычных рукописей Института рукописей, д.ф.н., профессор Азада Мусаева, ученый секретарь Института рукописей, д.ф.н. Азизага Наджафов и другие отметили, что перевод произведения с персидского на наш родной язык имеет большое значение для отечественной историографии.
В заключение переводчик и составитель произведения Т.Гасанзаде рассказала о процессе работы над книгой и пользе произведения для исторической науки страны.