Şəhid atası oğluna məxsus materialları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təqdim edib
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycan torpaqları uğrunda canından keçən, şəhidlik zirvəsinə ucalan Vətən övladlarına məxsus materialların qorunub saxlanılması, təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsində mühüm missiyanı yerinə yetirir.
2016-cı ilin aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şəhid olmuş baş leytenantı Cavid Dədəkişiyevin atası Gülbaba Dədəkişiyev Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində olub.
Bu mədəniyyət ocağının direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ilə görüşən G.Dədəkişiyev oğluna məxsus 6 fotoşəkil və hərbi geyim dəstini muzeyə təqdim edib.

Father of a shekhid has presented the son's materials to the National Museum of Azerbaijan History
The father of the senior lieutenant of Azerbaijan Armed forces Javed Dedekishiyev who has fallen as shekhid during April fights 2016 Gulbaba Dedekishiyev has visited the National Museum of Azerbaijan History.
After meeting with Director of this structure, Academician Naila Velikhanli, G.Dedekishiyev donated to the museum 6 photographs and uniforms belonging to his son.
National Museum of Azerbaijan History keeps on an important mission in the protection, demonstration, promotion and transmission to future generations of materials belonging to the children of our country, who sacrificed their lives for the sake of the country's territorial integrity and to rise to the top of shahid.