Fevral ayının 28-də ölkəmizdə tanınmış biofizik alim, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Tibbi-bioloji elmlər kafedrasının rəhbəri, Botanika İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Xəlil Məmmədəli oğlu Qasımovun 75 yaşı tamam olur.
Xəlil Qasımov 1942-ci il fevral ayın 28-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1960-ci ildə 160 saylı orta məktəbi, 1965-ci ildə isə Bakı Dövlət Universitetini “Fizika” ixtisası üzrə bitirmişdir.
1966-cı ildə AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlamış, 1967-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Biofizika İnstitutuna bir illik elmi ezamiyyətə göndərilmişdir. 1968-ci ildə bu institutunun əyani aspiranturasına daxil olmuş, Hüceyrə biofizikası laboratoriyasında fəaliyyət göstərmişdir.
1972-ci ildə REA-nın Biofizika İnstitutunda namizədlik, 1980-cı idə isə həmin müəssisədə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə “Fiziologiya, biokimya və biofizika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1980-1996-cı illərdə AMEA Fizika İnstitutunda, daha sonra isə Botanika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır. 1996-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Fiziologiya kafedrasının professoru olmuşdur.
2008-2014-cü illərdə AMEA-nın Azərbaycan Milli Ensiklopediyasında direktor müavini, sonradan isə direktor müşaviri vəzifələrində çalışmışdır. 2014-2016-ci illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri işləmişdir. 2016-ci ildən Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Tibbi-bioloji elmlər kafedrasının rəhbəri, eyni zamanda, AMEA Botanika İnstitutunun Hüceyrə membranlarının fiziki-kimyəvi xassələri laboratoriyasının baş elmi işçidir.
Xəlil Qasımov hüceyrə membranlarında fəaliyyət göstərən transport sistemlərinin biofizikasını və biokimyasını molekulyar səviyyədə tədqiq edən aparıcı alimlərdəndir. Onun əsas elmi-fəaliyyət istiqamətləri hüceyrə membranlarında mövcud olan transport sistemlərin molekulyar təşkili, qeyri-üzvi və üzvi birləşmələrin membranlardan seçici yolla nəql edilməsi, ion kanalların yaradılması, membranlarda kanalların işləmə prinsiplərinin mexanizminin tədqiqi və membran texnologiyasının nəzəri əsaslarının yaradılmasını əhatə edir.
Alim dünyada ilk dəfə olaraq poliyen antibiotiklərin təsiri altında membranlarda tək ion kanallarını aşkar etmiş və ion kanalların fiziki-kimyəvi xassələrini ətraflı tədqiq etmişdir.  Tədqiqatların nəticələri İngiltərədə “Nature” jurnalında çap olunmuşdur.
X.Qasımovun elmi tədqiqat işləri böyük praktiki əhəmiyyətə malikdir. Laboratoriyada aparılan tədqiqatlar əsasında patogen mikroorqanizmlərə qarşı iki dərman preparatı hazırlanmış və onlara Evrasiya Patentləri verilmişdir. Yaradılan dərman preparatları insan və bitki hüceyrələrində mövcud olan virus, bakteriya və göbələk patogen infeksiyalarına qarşı effektiv təsir göstərərək onları tez bir zamanda məhvetmə gücünə malikdir.
Görkəmli alim 150-dən artıq elmi məqalənin, 2 elmi monoqrafiyanın və 7 patentin müəllifidir. Professorun elmi əsərləri dünyanın aparıcı jurnallarında dərc edilir və beynəlxalq jurnallarda əsərlərinə istinad olunur.
Onun rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 6 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Alim 1985-ci ildən Rusiya EA Rəyasət Heyətində fəaliyyət göstərən “Bioloji membranlar” şurasının üzvüdür.
X.Qasımovun ölkəmizdə gənc kadrların yetişdirilməsi sahəsində də böyük xidmətləri vardır. O, AMEA-da və Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında tələbə və magistrantlar üçün “Molekulyar membranologiya” və “Biokimya” ixtisasları üzrə mühazirələr oxuyur.
Görkəmli biofizik alimi 75 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Исполняется 75 лет члену-корреспонденту НАНА, профессору Халилу Гасымову
28 февраля исполняется 75 лет известному ученому-биофизику, руководителю кафедры медико-биологических наук Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта, главному научному сотруднику Института ботаники, члену-корреспонденту НАНА, профессору Халилу Мамедали оглу Гасымову.
Халил Гасымов родился 28 февраля 1942 года в городе Баку. В 1960 году окончил среднюю школу №160, а в 1965 году – специальность «Физика» Бакинского государственного университета.
В 1966 году начал осуществлять свою научную деятельность в Институте физиологии НАНА, в 1967 году по решению Президиума НАНА был отправлен в научную командировку в Институт биофизики Российской академии наук (РАН) на год. В 1968 году поступил в аспирантуру этого института, работал в Лаборатории клеточной биофизики.
В 1972 году в Институте биофизики РАН защитил кандидатскую, а в 1980 году - докторскую диссертацию. В 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА по специальности «Физиология, биохимия и биофизика».
В 1980-1996 гг. работал в Институте физики НАНА, а затем руководителем лаборатории в Институте ботаники. В 1996-2004 гг. являлся профессором кафедры физиологии Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта.
2008-2014 гг. в НАНА занимал должности заместителя директора Азербайджанской национальной энциклопедии, а затем - советника директора. 2014-2016 гг. работал руководителем лаборатории в Институте ботаники НАНА. С 2016 года - руководитель кафедры медико-биологических наук Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта, в то же время, главный научный работник лаборатории физико-химических свойств клеточных мембран Института ботаники НАНА.
Халил Гасымов – один из ведущих ученых, исследующих на молекулярном уровне биофизику и биохимию транспортных систем, действующих в клеточных мембранах.
Исследования Х.Гасымова связаны с изучением механизма избирательного переноса ионов и органических веществ через мембраны, разработкой теоретических основ мембранной технологии, изучением взаи­мосвязи структуры и мембранной функции каналообразующих соединений. Х.Гасымов первый из советских исследователей выявил большой класс мембраноактивных полиеновых антибиотиков и начал изучение молекулярного механизма их действия на бислойные липидные мембраны. Он теоретически обосновал, а затем экспериментально доказал, что в основе механизма действия полиеновых антибиотиков лежит образование ими в мембранах в комплексе с холестерином каналов молекулярных размеров, проницаемых для ионов и органических соединений. Х.Гасымову впервые удалось обнаружить образование в липидных мембранах одиночных ионных каналов и исследовать их физико-химические свойства.
Результаты исследований увидели свет в журнале “Nature”.
Научные исследовательские работы Х.Гасымова имеют большое практическое значение. В лаборатории были разработаны два лекарственных препарата от патогенных микроорганизмов. Созданные лекарства способны за короткое время уничтожить вирусы, бактерии и грибки в организме человека и животных.
Видный ученый является автором 2 научных монографий, более 150 научных статей и 7 патентов. Его научные труды публикуются в ведущих журналах, на них ссылаются в международных журналах.
Под его руководством подготовлено 1 доктор наук и 6 докторов философии.
С 1985 года ученый является членом Совета биологических мембран при Президиуме Российской академии наук.
Х.Гасымову принадлежат большие заслуги в подготовке молодых кадров в нашей стране. Он читает лекции для студентов и магистрантов специальностей «Молекулярная мембранология» и «Биохимия» Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта.