Fevral ayının 28-də ölkəmizdə tanınmış biofizik alim, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Tibbi-bioloji elmlər kafedrasının rəhbəri, Botanika İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Xəlil Məmmədəli oğlu Qasımovun 75 yaşı tamam olur.
Xəlil Qasımov 1942-ci il fevral ayın 28-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1960-ci ildə 160 saylı orta məktəbi, 1965-ci ildə isə Bakı Dövlət Universitetini “Fizika” ixtisası üzrə bitirmişdir.
1966-cı ildə AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlamış, 1967-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Biofizika İnstitutuna bir illik elmi ezamiyyətə göndərilmişdir. 1968-ci ildə bu institutunun əyani aspiranturasına daxil olmuş, Hüceyrə biofizikası laboratoriyasında fəaliyyət göstərmişdir.
1972-ci ildə REA-nın Biofizika İnstitutunda namizədlik, 1980-cı idə isə həmin müəssisədə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə “Fiziologiya, biokimya və biofizika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1980-1996-cı illərdə AMEA Fizika İnstitutunda, daha sonra isə Botanika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır. 1996-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Fiziologiya kafedrasının professoru olmuşdur.
2008-2014-cü illərdə AMEA-nın Azərbaycan Milli Ensiklopediyasında direktor müavini, sonradan isə direktor müşaviri vəzifələrində çalışmışdır. 2014-2016-ci illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri işləmişdir. 2016-ci ildən Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Tibbi-bioloji elmlər kafedrasının rəhbəri, eyni zamanda, AMEA Botanika İnstitutunun Hüceyrə membranlarının fiziki-kimyəvi xassələri laboratoriyasının baş elmi işçidir.
Xəlil Qasımov hüceyrə membranlarında fəaliyyət göstərən transport sistemlərinin biofizikasını və biokimyasını molekulyar səviyyədə tədqiq edən aparıcı alimlərdəndir. Onun əsas elmi-fəaliyyət istiqamətləri hüceyrə membranlarında mövcud olan transport sistemlərin molekulyar təşkili, qeyri-üzvi və üzvi birləşmələrin membranlardan seçici yolla nəql edilməsi, ion kanalların yaradılması, membranlarda kanalların işləmə prinsiplərinin mexanizminin tədqiqi və membran texnologiyasının nəzəri əsaslarının yaradılmasını əhatə edir.
Alim dünyada ilk dəfə olaraq poliyen antibiotiklərin təsiri altında membranlarda tək ion kanallarını aşkar etmiş və ion kanalların fiziki-kimyəvi xassələrini ətraflı tədqiq etmişdir.  Tədqiqatların nəticələri İngiltərədə “Nature” jurnalında çap olunmuşdur.
X.Qasımovun elmi tədqiqat işləri böyük praktiki əhəmiyyətə malikdir. Laboratoriyada aparılan tədqiqatlar əsasında patogen mikroorqanizmlərə qarşı iki dərman preparatı hazırlanmış və onlara Evrasiya Patentləri verilmişdir. Yaradılan dərman preparatları insan və bitki hüceyrələrində mövcud olan virus, bakteriya və göbələk patogen infeksiyalarına qarşı effektiv təsir göstərərək onları tez bir zamanda məhvetmə gücünə malikdir.
Görkəmli alim 150-dən artıq elmi məqalənin, 2 elmi monoqrafiyanın və 7 patentin müəllifidir. Professorun elmi əsərləri dünyanın aparıcı jurnallarında dərc edilir və beynəlxalq jurnallarda əsərlərinə istinad olunur.
Onun rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 6 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Alim 1985-ci ildən Rusiya EA Rəyasət Heyətində fəaliyyət göstərən “Bioloji membranlar” şurasının üzvüdür.
X.Qasımovun ölkəmizdə gənc kadrların yetişdirilməsi sahəsində də böyük xidmətləri vardır. O, AMEA-da və Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında tələbə və magistrantlar üçün “Molekulyar membranologiya” və “Biokimya” ixtisasları üzrə mühazirələr oxuyur.
Görkəmli biofizik alimi 75 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Corresponding member of ANAS Professor Khalil Gasimov is 75 years old
On February 28, a celebrate biophysicist - scientist, head department of Medical-Biological Sciences of the Azerbaijan State Physical Culture and Sports Academy, senior researcher of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Professor Khalil Mammadali oghlu Gasimov is 75 years old.
Khalil Gasimov was born on February 28, 1942 in Baku city. He finished secondary school N 160 in 1960, and graduated from “Physics” department of Azerbaijan State University.
He began for academic activity at the Institute of Physiology of ANAS in 1966, was seconded to the RAS Institute of Physics by the decision of the Presidium of ANAS for a one-year in 1967. In 1968, entered intramural education of this institute and functioned at the Laboratory of Cell biophysics.
Scientist defended PhD thesis in 1972, and doctoral thesis at the RAS Institute of Physics. In 2001, was elected a corresponding member of ANAS in “Physiology, biochemistry and biophysics”.
In 2008-2014, he worked a deputy director of ANAS Azerbaijan National Encyclopedia, then a director consultant, and lab chief at ANAS Institute of Botany in 2014-2016. Since 2016, head department of Medical-Biological Sciences of the Azerbaijan State Physical Culture and Sports Academy, meanwhile, a senior researcher of Physico-chemical properties of cell membrane laboratory of the Institute of Botany.
Kh. Gasimov is a well-known expert in the field of membrane transport biophysics, molecular organization of ion channels in lipid membranes. The researches of the scientist are associated with the study of the mechanism of selective transfer of ions and organic substances through the membranes, the development of theoretical foundations of membrane technology, and the study relationship of structure and function of membrane channel-forming compounds. Kh. Gasimov is one of the first Soviet researchers identified a large class of membrane-active polyene antibiotics and began to study the molecular mechanism of their action on bilayer lipid membranes. He theorized and then proved experimentally that the mechanism action of polyene antibiotics is the formation into the membranes in combination with cholesterol channels of molecular sizes that are permeable to ions and organic compounds. He was the first who is discovered the formation in the lipid membranes a single ion channels and studied their physical and chemical properties.
Notable scientist is an author of over 150 articles, 2 academic monographs and 7 patents.
He supervised a doctor of sciences and 6 PhDs.
Scientist is a member of “Biological membranes” Council, operating at RAS Presidium since 1985.
We congratulate notable biophysicist- scientist on the occasion of 75th anniversary and wish him successes in activity!