AMEA Mərdəkan Dendrarisinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseynağa Əsədovun “Bitki ekologiyası” kitabı “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxmışdır.
Kitabda bitki ekologiyasının elmi məlumatlarından da istifadə etməklə respublika florasında ekoloji amillərə görə populyasiyaların dəyişməsi, sıxlığı, çoxalma və azalması elmi əsaslarla tətbiq edilir.
Kitab bioloq, ekoloq, geobotanik, coğrafiya, kimyaçı, fizik ixtisaslarına yiyələnən tələbələrin bitki ekologiyası fənni üzrə tədris proqramlarına uyğun olaraq hazırlanıb.

Издана книга «Экология растений»
В издательстве «Элм» издана книга директора Мардаканского дендрария члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова и доктора философии по биологии Гусейнагы Асадова «Экология растений».
В книге с использованием научных данных экологии растений с научной точки зрения исследуются изменение, плотность, увеличение и уменьшение популяции под влиянием экологических факторов во флоре республики.
Книга подготовлена в соответствии с образовательными программами по предмету “Экология растений” для студентов, получающих образование по специальностям биологи, экологии, геоботаники, географии, химии, физики.