Fevralın 22-də tanınmış riyaziyyatçı alim, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vaqif Quliyevin  60 yaşı tamam olur.
Vaqif Quliyev 1957-ci ildə Salyan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1978-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) mexanika-riyaziyyat fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş, təyinatla Azərbaycan SSR EA-nın Kibernetika İnstitutuna göndərilmişdir. 1980-1983-cü illərdə aspiranturada təhsil almışdır.
1983-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində “Anizotrop sinqulyar inteqral operatorların tədqiqi” mövzusunda namizədlik, 1994-cü ildə Rusiya EA-nın V.A. Steklov adına Riyaziyyat İnstitutunda “Bircins qruplarda və Rn oblastında təyin olunmuş funksiyalar fəzasında inteqral operatorlar” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 1997-ci ildə professor elmi adını almışdır.  2014-cü ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1978-1983-cü illərdə AMEA-nın Kibernetika İnstitutunda baş elmi işçi, 1983-1995-ci illərdə BDU-nun Riyazi analiz kafedrasında assistent, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır. 2008-ci ildən həmin kafedranın professorudur.
1999-2001-ci illərdə BDU-nun Riyazi analiz şöbəsi nəzdində Harmonik analiz laboratoriyasının rəhbəri, 2001-2003-cü illərdə həmin şöbənin müdir müavini, 2005-2014-cü illərdə isə burada baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 2014-cü ildən isə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Riyazi analiz şöbəsinin müdiridir. Eyni zamanda, bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavinidir.
V.Quliyev 1985-1990-cı illərdə V.A.Steklov adına Riyaziyyat İnstitutunda apardığı araşdırmalar zamanı bircins Li qruplarında təyin olunmuş yeni lokal Morri tipli fəzaları daxil etmiş və bu fəzalarda müəyyən daxiletmə teoremlərini araşdırmışdır. Onun əsas elmi fəaliyyət istiqamətləri bircins tipli fəzalarda, bircins Li qruplarında və n-ölçülü Evklid fəzasının oblastlarında təyin olunmuş funksional fəzalarda inteqral operatorlar nəzəriyyəsinə, çoхdəyişənli diferensiallanan funksiyalar fəzaları üçün daхilolma teoremləri nəzəriyyəsinə, Heyzenberq qruplarında təyin olunmuş funksional fəzalar üçün yaхınlaşmalar nəzəriyyəsinə, banaхqiymətli funksional fəzalar nəzəriyyəsinə həsr olunmuşdur. Alim, həmçinin çoхölçülü kompleks oblastlarda təyin olunmuş holomorf və harmonik funksiyalar fəzaları nəzəriyyəsi, Morri tipli fəzalarda inteqral operatorların məhdudluğu və onların diferensial tənliklər nəzəriyyəsinə tətbiqi məsələləri ilə də məşğul olmuşdur.
Professorun elmi-tədqiqat layihələri bir sıra beynəlxalq qrantlara layiq görülmüşdür. O, 250-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 2 monoqrafiyanın müəllifidir. Elmi məqalələrinin 150-dən çoxu Thomson Reuters siyahısında olan impakt faktorlu beynəlxalq jurnallarda çap edilmişdir.
Alimin kadr hazırlığı sahəsində də böyük xidmətləri vardır. Onun rəhbərliyi ilə 20 fəlsəfə və 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. Hazırda o, fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə  dissertant və doktorların elmi rəhbəri kimi kadr hazırlığı işlərini davam etdirir.
V.Quliyev respublikanın elmi-ictimai həyatında da fəal iştirak edir. O, müxtəlif illərdə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun nəzdində ixtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının, Azər­bay­can Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının riyaziyyat və mexanika üzrə ekspert şurasının, BDU-nun Elmi Şurasının, bir sıra Dissertasiya Şuralarının üzvü, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü olmuşdur.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyətinin üzvüdür. Alim bir sıra nüfuzlu Thomson Reuters siyahısında olan beynəlxalq jurnalların rəyçisidir.
Prof. V.Quliyev elmi nailiyyətlərinə görə 1993-cü ildə Amerika Riyaziyyat Cəmiyyətinin "Soros Foundation" mükafatına layiq görülmüş, 2000-ci ildə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.  2002-ci ildə “NATO Science Prop Coll Linkage Grand”, 2008-ci ildə İNTAS layihəsində ən aktiv “team leader” mükafatlarına layiq görülmüşdür. 2014-cu ildə "Avropa Nəşr Mətbu Evi" nin mükafat komissiyasının qərarı ilə “Ən yaxşi vətənpərvər tədqiqatçı alim qızıl medalı” ilə təltif olunmuşdur.
V.Quliyevin sədrliyi ilə 20-27 may 2011-ci il tarixlərində Türkiyənin Ahi-Evran Universitetində dünyanın 15 ölkəsinin aparıcı alimlərinin iştirakı ilə “Operators on Morrey-Type Spaces and Applications – OMTSA 2011” adlı beynəlxalq simpozium keçirilmişdir.
Riyaziyyatçı alimi 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Corresponding member of ANAS Vagif Guliyev is 60
On February 22, a well-known mathematician, Deputy Director of the Institute of Mathematics and Mechanics (IMM ) of ANAS, corresponding member of ANAS, Prof. Vagif Guliyev is 60.
Vagif Guliyev was born in 1957 in Salyan city of the Republic of Azerbaijan. After graduating in 1978 Mechanics-Mathematics faculty of Azerbaijan State University (present BSU) with honors degree he began to work at the Institute of Cybernetics of Academy of Sciences of the Azerbaijan USSR. In 1980-1983 he continued his education in post-graduate post.
In 1983 he defended PhD thesis in BSU. From 1983 he continued his scientific activity in V.A. Steklov Mathematics Institute of Academy of Sciences of Azerbaijan USSR. In 1994 defended doctoral thesis in V.A. Steklov Mathematics Institute of RAS. In 1997 was promoted to the rank of professor. In 2014, was selected a corresponding member of ANAS.
In 1978-1983 years, he worked as a senior researcher of the Institute of Cybernetics of ANAS, in 1983-1995 as an assistant chief lecturer, associate professor at the "Mathematical Analysis" department of BSU. Since 2008 he is an acting professor of the same department. Since 2014, he is a head of "Mathematical Analysis" department.
Currently, Prof. V.Guliyev is Deputy Director of the Institute of Mathematics and Mechanics on Scientific Affairs.
When carrying out investigations in V. Steklov Institute of Mathematics in 1985-1990 years, V. Guliyev introduced new local Morrey-type spaces defined in homogeneous Lie groups and studied certain inclusion theorems in these spaces. He occupies a special place among the scientists that are engaged in actual problems of harmonic analysis in these groups. His scientific works were devoted to theory of integral operators in functional spaces defined in homogeneous type spaces, to theory of inclusion theorems for many-variable, differentiable function spaces, theory of approximations for function spaces determined in Heisenberg groups, to theory of Banach-valued function spaces, to theory of holomorphic and harmonic functional spaces determined in many-dimensional complex domains, to boundedness of integral operators in Morrey-type spaces and their application to theory of differential equations V.S. Guliyev scientific studies were awarded with a number of international grants.
He has authored over 200 scientific works including 2 monographs. Over 150 of his papers were published in impact factor journals included in Thomson Reuter’s list. According to information taken from information system MathSciNet mathematical reviews, he has over 548 citations to his papers, according to Google Scholar Citations over 1852 citations. He has great merits in training of academic staff. He has supervised 20 philosophy doctors and 2 doctors of sciences. At present he continues to supervise PhD and doctor degree candidates. Some citizens from Turkey are also among in his staff.
He actively participates in scientific-social life of the republic. In different years he has been a member of specialized Defense Council at IMM ANAS, the expert of Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan on mathematics and mechanics, member of the scientific board of BSU, a member of several Thesis Councils, a member of the administration of Azerbaijan Society of Mathematicians.
At present he is a member of Presidium of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
He has been responsible secretary of "Khazar Journal of Mathematics”, a member of the editorial board of the international journals "Fractional Differential Calculus", "Eurasian Mathematical Journal" and "Proceedings of the Institute of Mathematics and Mechanics". He is one of the editor-in-chief of "Caspian journal of applied mathematics, economy and economics", an editor-in chief of "Transactions of Azerbaijan National Academy of Sciences, series of physical-technical and mathematical sciences, issue of mathematics".
V.Guliyev is a reviewer of a number of prestigious international journals included in Thomson Reuters list. Recently, for his scientific reviews by the editorial board of Journal of Mathematical Analysis and Application with impact factor 1,014 he was awarded with reviewer certificate.
Prof. V.Guliyev's scientific-pedagogical activity also was highly appreciated by government and other institutions. In 1993, for his scientific activities he was awarded with the prize of American Mathematical Society "Soros Foundation". In 2000, for his efficient scientific-pedagogical activity in training high-skilled specialists he was rewarded the Honor Diploma of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. In 2002, was awarded with "NATO Science Prop Coll Linkage Grand". In 2008 was rewarded the most active "Team Leader" prize within INTAS project. In 2014, by the decision of prize committee of "European Publishers" he was awarded with "The gold medal for the best patriotic researcher - scientist".
Prof. V.Guliyev chaired for international symposium "Operator on Morrey-type spaces and applications - OMTSA 2011" with participation of leading scientists of the world in Turkey, Ahi-Evran University, on May 20-27, 2011.
Rector of Ahi-Evran University of Turkey signed an order on holding international conference devoted to V.Guliyev's 60th anniversary on July 10-13, 2017.
V.Guliyev has repeatedly participated at international conferences held in a number of countries of the world as an invited lecturer.
With direct participation of prof. V.Guliyev were signed agreements among the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, V.A. Steklov Institute of Mathematics of Russia (Moscow), University of Friendship of Peoples (Moscow) and Sobolev Institute of Mathematics (Novosibirski) have been signed.
We congratulate our mathematician scientist Vagif Guliyev on the occasion of his 60th anniversary, and wish him robust health and great successes in development of science.