Görkəmli filosof alimin 65 yaşı tamam olur
Fevralın 22-də görkəmli filosof, tanınmış alim və ictimai xadim, “Şöhrət” or­denli, AMEA-nın müx­­bir üzvü, professor Səlahəddin Sədrəddin oğlu Xəlilovun 65 yaşı tamam olur.
Səlahəddin Xəlilov 22 fev­ral 1952-ci ildə Borçalı mahalının Sarvan qəsəbəsində anadan olmuşdur. 1973-cü ildə Azərbaycan Döv­lət Univer­si­te­­­tinin (indiki BDU) fi­zi­ka fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş, təyinat üzrə həmin universitetin molekulyar fizika kafedrasında saxlanılmışdır.
O, 1976-cı ildə fəlsəfə üzrə fəlsəfə dok­to­ru, 1990-cı ildə fəlsəfə üzrə elmlər doktoru el­mi dərəcələrini almış, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçil­miş­dir.
2007-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pe­da­qo­ji Universitetində fəlsəfə kafedrasının mü­diri vəzifəsində çalışmışdır.
Alim 1991-ci ildə Azərbaycanda özəl təhsil sis­­te­minin əsasını qoymuş, ilk ingilisdilli özəl gim­­na­ziya, humanitar liseyi və Azərbaycan Uni­ver­sitetini təsis etmişdir.
Professor S.Xəlilov fəlsəfədə yeni istiqamətlərdən biri olan Həyat fenomenologiyasının, “canlı ideya” təliminin yaradıcılarından biridir. O, sosial təfəkkür üçün xüsusi toplanma qaydası irəli sürmüş, sistem-struktur təhlil metodunu ilk dəfə elmşünaslığa tətbiq etmiş, elmin qnoseoloji və sosial modellərinin müqayisəsini vermişdir. Görkəmli filosof, həmçinin dünyanın alternativ riyazi modellərini və vektorial zaman konsepsiyasını irəli sürmüşdür.
O, Azərbaycanda və xarici ölkələrdə çap olunan 550-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 39 monoqrafiya və 15 patentin müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 5 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
S.Xəlilov 1997-ci ildə Rusiya Ekologiya Aka­de­mi­ya­sının üzvü seçilmişdir. 1999-cu ildə onun adı Bey­nəl­xalq “Who is who?” ensiklopediyasına daxil edilmiş, 2000-ci ildə Avropa Ali Təhsil Cə­miy­yətinin üzvü seçilmişdir.
Alim 2000-ci ildən Ame­rika Fəlsəfə Assosiasiyasının, 2004-cü ildən Beynəlxalq Hüsserl və Fenomenoloji Təd­­qiqatlar Cəmiyyətinin, 2009-cu il­dən isə Amerika Siyasi Elmlər Assosiasi­ya­sı və Avropa Elm Fəlsəfəsi Asso­siasi­ya­sının üzvüdür. O, 2003-cü ildən “Fəlsəfə və Sosial-siyasi elm­­lər” jurnalının baş redak­torudur.
2000-2005-ci illərdə İkinci çağırış Azərbay­can Respulikası Mil­li Məclisinin deputatı olmuşdur.
S.Xəlilov 2009-cu ildə Mü­hi­yəd­din İbn Ərəbi Cəmiyyətinə üzv seçil­miş­dir. 2010-cu ildən Elm, Mühən­­­dislik və Tex­­­no­logiya Beynəlxalq Akade­mi­ya­sının humanitar və sosial elmlər üzrə eks­per­tidir.
Filosof alim, həmçinin İSESKO-nun İslam Dünyası Uni­ver­­sitetləri Fede­ra­si­ya­sı­nın təmsilçisi, bir sıra xarici ölkə aka­de­mi­ya­la­rı­nın üz­vü, ABŞ-da təsis olunmuş “Şərq-Qərb: fəl­səfələr arasında körpü” beynəl­xalq təş­ki­la­tı­nın həmsədri­dir.
S.Xəlilov 1987-ci ildə “Elmi-texniki tərəqqi: prob­lem­lər, perspektivlər” adlı kitabına görə Ümum­it­tifaq “Bilik” Cəmiyyətinin mükafatına, 1992-ci il­də Yusif Məmmədəliyev adına mükafata layiq gö­rülmüşdür.
Alim Azərbaycan Respub­li­kasının ictimai hə­ya­tın­da fəal iştirakına görə 2012-ci ildə “Şöhrət” or­deni ilə təltif edilmişdir.
Görkəmli elm mücahidini  65 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, ictimai və elmi fəaliyyətində nailiyyətlər arzulayırıq.

Notable philosopher-scientist is 65 years old
February 22, a notable philosopher, well-known and social figure with “Shohrat” order, corresponding member of ANAS Prof. Salahaddin Sadraddin oghlu Khalilov is 65 years old.
Salahaddin Khalilov was born in Sarvan settlement, Borchali province on February 22, 1952. In 1973, graduated from Azerbaijan State University (present BSU) with diploma of honor, was remained in the molecular physics department at the same university by assignment.
In 1976, defended PhD, doctoral in 1990, was elected a corresponding member of ANAS in 2007.
In 2007, he worked as a chief department of Philosophy at the Azerbaijan State Pedagogical University.
Scientist laid the foundation of private educational system in Azerbaijan in 1991, established the first English-speaking private gymnasium, high school, and Azerbaijan University.
Professor S.Khalilov is One of the founders of the Phenomenology of Life and a doctrine of "alive idea", put forward a special rule for the summation of social cognition, first applied the method of systematical-struc¬tural analysis to Science studies and made a comparison between gnoseological and social models of science, put forward the alternative mathematical mo¬dels of world and a concept of “vector time”.
He is an author of more than 550 academic works, including 39 monograph and 15 patents.
Scientist has great merits in staff training and supervised for 5 PhDs.
S.Khalilov has been elected a member of Russia Ecology Academy in 1997. In 1999, his name was included in “Who is who” international encyclopedia and elected a member of European Higher Education Society in 2000.
Scientist is a member of American Philosophy Association (2000), International Husserl and Phenomenological Research Society (2004), American Political Science Association (2009) and European Philosophy of Science Association (2009). He is editor-in-chief at journal “Philosophy and Social-political sciences”.
S. Khalilov was a MP of 2nd challenge Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan in 2000-2005.
S.Khalilov was elected a member of Muhiyyadin Ibn Arabi Society in 2009. Since 2010, is an expert for humanitarian and social sciences of Science, Engineering and Technology International Academy.
Scientist was deserved to Yusif Mammadaliyev Award in 1992, for his active participation in social life of the Republic of Azerbaijan – “Shohrat” order (2012).
We congratulate notable scientist on the occasion of 65th anniversary and wish him robust health, successes in social and academic activities.