“XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda IV beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
Aprelin 23-dən 27-dək Lənkəran şəhərində AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyəti Atatürk Araşdırma Mərkəzi və Lənkəran Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda IV beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbirdə “XX əsrdə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları”, “1914-1920-ci illərdə Şərqi Anadolu, Urmiya, Salmas, Xoy bölgələrində türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları” və “XX əsrdə Qafqaz, Volqaboyu və Mərkəzi Asiya xalqlarına qarşı soyqırımları və deportasiyalar” bölmələri üzrə məruzələr dinləniləcək.
Beynəlxalq konfransda “1905-1906-cı illərdə Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi qırğınlar”, “1917-1920-ci illərdə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları”, “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan SSR-in ərazisindən deportasiyası”, “1988-1991-ci illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından – Ermənistan Respublikasının ərazisindən deportasiyasının başa çatdırılması”, “1991-1994-cü illərdə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı, azərbaycanlılara qarşı soyqırımları və etnik təmizləmələr” mövzularında müzakirələr aparılacaq.

Пройдет IV Международная научная конференция «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в XX веке»
14.04.2017 11:45
23-25 апреля в городе Ленкорани при совместной организационной поддержке Института истории НАНА, Исследовательского центра Ататюрк Турецкой Республики и исполнительной власти Ленкоранского района состоится IV Международная научная конференция «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в XX веке».
На мероприятии будут заслушаны доклады «Геноциды против азербайджанского народа в ХХ веке», «Геноциды против тюркско-мусульманского населения в Восточной Анатолии, Урмии, Хое и Салмасе в 1914-1920 гг» и «Депортации и геноциды против народов Кавказа, Поволжья и Центральной Азии в ХХ веке».
В первой секции конференции будут обсуждены такие темы, как «Массовые резни против азербайджанского народа в 1905-1906 гг», «Депортация азербайджанцев из своих исторических земель – территории Армянской ССР», «Завершение депортации азербайджанцев из своих исторических земель – территории Армянской Республики в 1988-1991 гг», «Завоевание азербайджанских земель, учинение геноцидов против азербайджанцев и осуществление этнической чистки Арменией в 1991-1994 гг».